Հայաստանի առևտրային բանկերի կապիտալն առաջին կիսամյակում աճել է 5,4% մինչև 502,6 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի առևտրային բանկերի կապիտալը 2015 թվականի առաջին կիսամյակում, 2014 թվականի նույն ժամանակահատվածի  համեմատ, աճել է 5,4%` կազմելով 502,6 մլրդ դրամ։ Այսպիսի տվյալներ են բերվում «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկեր»  եռամսյակային տեղեկագրում։
Հարկ է նշել, որ հաշվետու ժամանակաշրջանում կապիտալի աճը հիմնականում պայմանավորված է մի շարք բանկերի կանոնադրական կապիտալի ավելացումով։
Ըստ «ԱՌԿԱ» գործակալության անցկացրած վերլուծության` երկրորդ եռամսյակի արդյունքների համաձայն կապիտալի մեծությամբ առաջատարն է ԱԿԲԱ—ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԸ 54.9 մլրդ դրամ ցուցանիշով` որը տարեսկզբի համեմատ ավելացել է 1.3%–ով։
Կապիտալի ծավալով երկրորդ տեղում է HSBC Հայաստանի բանկը 49.9 մլրդ դրամ ցուցանիշով (աճ 6.3%)։
Հաջորդը Արդշինբանկն է մոտ 48.8 մլրդ դրամ ցուցանիշով (աճ 3,6%), Ամերիաբանկը` շուրջ 45.2 մլրդ դրամ (շուրջ 6,8% աճ) և ՎՏԲ Բանկը (Հայաստան)` շուրջ 29,6 մլրդ դրամ (3,5% նվազում)։
Հարկ է նշել, որ 2015 թվականի առաջին կիսամյակի դրությամբ Հայաստանի բանկային համակարգի հիմնական ցուցանիշներն անկում են արձանագրել, մասնավորապես, բանկերի համախառն ակտիվները տարեսկզբի համեմատ նվազել են 3,62%` մինչև 3267 մլրդ դրամ, պարտավորությունները`  5,1% (մինչև 2 764,3 մլրդ դրամ), վարկային ներդրումները` 4,53% (մինչև 2 069,2 մլրդ դրամ) և հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունները` 1% (մինչև 1 678,7 մլրդ դրամ)։
Հայաստանի բանկային համակարգի զուտ շահույթը 2015 թվականի հունվար–հունիս ամիսներին կազմել է 8129.9 մլն դրամ` 2014 թվականի նույն ժամանակահատվածի 17816.5 մլն դրամի դիմաց` նվազելով 54,37%. ($1 – 477.90 դրամ)։