Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի չորրորդ թողարկման պարտատոմսերը ցուցակվեցին NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) ՀՀ դրամով արտահայտված 4-րդ թողարկման 2 մլրդ դրամի պարտատոմսերը ցուցակվել են NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում` ընդգրկվելով հիմնական Abond ցուցակում, հաղորդում է բորսայի մամուլի ծառայությունը։
ՎԶԵԲ-ի 10 հազար ՀՀ դրամ անվանական արժեքով, մեկ տարի շրջանառության ժամկետով, լողացող տոկոսադրույքով պարտատոմսերը շրջանառվելու են Բորսայում EBRDB4 հապավմամբ, ինչպես նաև թույլատրվելու են հասցեական և ՌԵՊՈ գործարքների կնքմանը: Պարտատոմսերին Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից շնորհվել է AMEBRDB14UK0 ծածկագիրը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այս թողարկումը ՎԶԵԲ-ի՝ լողացող տոկոսադրույքով պարտատոմսերի արդեն երկրորդ թողարկումն է, որը ցուցակվել է Բորսայի պարտատոմսերի հիմնական Abond ցուցակում:
ՎԶԵԲ–ը Հայաստանի խոշորագույն ներդրողներից մեկն է։ Երկրում 1992 թվականից իրենց գործունեության ընթացքում մինչև 2014 թվականի ավարտը ՎԶԵԲ–ն իրականացրել է 803 մլն եվրոյի 136 ծրագիր, մասնավորապես, էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների բնագավառում, ինչպես նաև ֆինանսական ոլորտում։ –0–