«Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալը համալրվել է 1.88 մլրդ ՀՀ դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ–ի բաժնետեր լիբանանյան «Կրեդիտ Բանկ Ս.Ա.Լ.»-ն Անելիք Բանկի կանոնադրական կապիտալն ավելացրել է 1.88 մլրդ ՀՀ դրամով, հաղորդում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
Ըստ հաղորդագրության` միջոցներն ուղղվելու են բանկի ռազմավարական ծրագրի իրականացմանը, զարգացման տեմպերի պահպանմանը, ինչպես նաև մատուցվող ծառայությունների փաթեթի ավելացմանը:
«Ինչպես կանոնադրական կապիտալի անցած տարվա 1 մլրդ ՀՀ դրամով ավելացումը, այնպես էլ այս համալրումը հնարավորություն կտան Անելիք Բանկին ընդլայնել մատուցվող ծառայությունների տեսականին, իրականացնել առավել լայնածավալ ու դիվերսիֆիկացված վարկավորում, ներգրավել նոր հաճախորդներ, ինչպես նաև ընդլայնել մասնաճյուղերի ցանցը», – նշել է «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ Հասարակության հետ կապերի պատասխանատու Աստղիկ Մարտիրոսյանը։
Միաժամանակ Մարտիրոսյանը վստահություն հայտնեց, որ բանկը, ունենալով Լիբանանի խոշորագույն բանկերից մեկի` Կրեդիտ Բանկի, աջակցությունը, կարող է լուծել նաև իր առջև ծառացած այլ հավակնոտ և հեռանկարային ծրագրեր։
«Անելիք բանկ» ՓԲԸ–ն ստեղծվել է 1990 թվականի հուլիսի 9–ին, գրանցվել է 1991 թվականի հոկտեմբերի 1–ին, իսկ 1996 թվականի հոկտեմբերին բանկը ստացել է ՀՀ ԿԲ թիվ 9 գլխավոր արտոնագիր։ Բանկի 100 տոկոս բաժնետերը լիբանանյան CreditBank–ն է։
Բանկի ակտիվները 2015 թ.–ի երրորդ եռամսյակում կազմել են ավելի քան 90 մլրդ դրամ (3,4 տոկոսի աճ), պարտավորությունները` 76,6 մլրդ դրամ (5,5 տոկոսի աճ)։ Միաժամանակ բանկի զուտ վնասը 2015 թ.–ի երրորդ եռամսյակում կազմել է մոտ 1,2 մլրդ դրամ` 2014 թ.–ի նույն ժամանակահատվածում գրանցված 480,9 մլն դրամի վնասի համեմատ ($1-481,04 դրամ)։–0–