Հայաստանի բանկերը ԿԲ–ին տեղեկություն չեն տրամադրել հաքերների գրոհների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/.  Հայաստանի բանկերը Կենտրոնական բանկին տեղեկություն չեն տրամադրել հաքերական գրոհների մասին, հաղորդում է կարգավորիչի մամուլի ծառայությունը։
Ավելի վաղ ռուսական ԶԼՄ–ները, հղում անելով Group-IB ընկերությանը, որը զբաղվում է կիբերհանցագործությունների և խարդախությունների կանխարգելմամբ և բացահայտմամբ, տեղեկատվություն էին տարածել այն մասին, որ միջազգային հանցավոր խումբն իրականացրել է մի շարք հեռահար կիբերգրոհների Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների, այդ թվում` Հայաստանի բանկոմատների վրա։
«Այս պահի դրությամբ ՀՀ բանկային համակարգում նպանատիպ հարձակումների վերաբերյալ տեղեկություններ չկան, ինչը հաստատվել է ՀՀ ԿԲ համապատասխան մարմինների լրացուցիչ հարցումների արդյունքում», – նշվում է ԿԲ–ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
ԿԲ–ից նաև նշել են, որ Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական Բանկն իր ենթակայության և սպասարկման ոլորտում գտնվող համակարգերի անվտանգության ապահովման համար ներդրել է միջազգային լավագույն փորձը և տեխնոլոգիաները, ինչի շնորհիվ ԿԲ համակարգերը ունեն պաշտպանվածության բարձր մակարդակ:
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով` ԿԲ–ն առաջարկում է քարտապաններին ևս մեկ անգամ ծանոթանալ բանկոմատներից և POS տերմինալներից օգտվելու անվտանգության կանոններին:–0–