Հայբիզնեսբանկի 1 մլն դոլարի պարտատոմսերը ցուցակվել են NASDAQ OMX Armenia բորսայում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 փետրվարի. /Նովոստի-Արմենիա/. «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ -ի 1 մլն դոլարի ծավալով անվանական, արժեկտրոնային պարտատոմսերը ցուցակվել և ընդգրկվել են NASDAQ OMX Armenia բորսայի պարտատոմսերի երկրորդային (Bbond) ցուցակում, հաղորդում է բորսայի մամուլի ծառայությունը:
Ցուցակման պահից թույլատրվել են նշված պարտատոմսերով հասցեական առևտուրը և ռեպո գործարքների կնքումը:
Հաղորդագրության համաձայն, բանկի պարտատոմսերի այս թողարկումը ներառում է 10,000 հատ անվանական, արժեկտրոնային պարտատոմս` 100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, արժեկտրոնի 8.5% տոկոսադրույքով և 24 ամիս շրջանառության ժամկետով:
Պարտատոմսերը (ISIN – AMARBBB21ER6) բորսայում կշրջանառվեն ARBBB1 բորսայական հապավմամբ:
Բանկը հանդիսանում է SWIFT, Anelik, Contact, Money Gram, Быстрая Почта միջազգային վճարային համակարգերի, “ԱրՔա” տեղական, MasterCard և ViSA INTERNATIONAL վճարային համակարգերի անդամ:
«Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ -ն հիմնադրվել է 1991 թ., որպես «Արմինվեստբանկ» փայատիրական բանկ: 2006 թ. վերանվանվել է «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ -ի: Բանկը հանդիսանում է ֆինանսական կազմակերպություն, որը կազմավորվել է բնակչությանն ու կազմակերպություններին բանկային և նմանատիպ ծառայություններ մատուցելու նպատակով:
Բանկը 2009թ.-ի փետրվարի 27-ից հանդիսանում է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի անդամ:
NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսային արժույթի առքուվաճառքի աճուրդների կազմակերպման արտոնագիրը Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվել է 2005 թվականի նոյեմբերի 7–ին, իսկ արժութային հարթակում առքուվաճառքները պաշտոնապես մեկնարկել են 2005 թվականի նոյեմբերի 15–ին: ($1– 476.72 դրամ): –0–