ՎԶԵԲ–ը և ԿԲ–ն քննարկում են կապիտալի շուկայի ամրապնդման և տեղական արժույթով վարկավորման հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկը (ՀՀ ԿԲ) հինգշաբթի Երևանում քննարկում են տեղական կապիտալի շուկայի ամրապնդումը և և տեղական արժույթով վարկավորումը։
Միջոցառման հիմքում ընկած է 2016թ. մարտին ածանցյալների տեղական շուկայի բարեփոխումների մասին Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմանը հետևող՝ ՎԶԵԲ-ի և ՀՀ ԿԲ-ի միջև հաջողված համագործակցությունը:
Ինչպես նշվում է հաղորդման մեջ, ՀՀ ԿԲ-ի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը կբացի գիտաժողովը «Դրամական շուկան և ածանցյալները՝ Միջազգային և հայաստանյան հեռանկարները» պրեզենտացիայով: Ակնկալվում է, որ միջոցառմանը ներկա կգտնվի ավելի քան 100 մասնակից, այդ թվում` կարգավորողները և շուկայի մասնակիցները, ինչպես նաև միջազգային ֆինանսական հաստատությունների, բանկերի և այլ ֆինանսական հաստատությունների ներկայացուցիչները:
Կոնֆերանսը հիանալի հնարավորություն կընձեռի՝ քննարկելու Հայաստանի կապիտալի շուկայի վերջին զարգացումները և երկրում ավելի ուժեղ և տոկուն ֆինանսական ենթակառուցվածքի մշակմանն ուղղված հետագա քայլերը:
Ածանցյալների շուկայի և իրավական ու կարգավորող դաշտի զարգացումը գիտաժողովի մեկ այլ կարևոր թեմաներից է: Հոկտեմբերին Հայաստանի խորհրդարանը կարևոր «ուղենիշ» է անցել՝ հաստատելով տեղական ֆինանսական շուկաները կարգավորող օրենքների փաթեթը և արժեթղթերի շուկայի մասին օրենքում փոփոխությունները:
Նոր օրենքը մշակվել է ՎԶԵԲ-ի հետ սերտ համագործակցությամբ: ՎԶԵԲ-ի Բաժնետերերի հատուկ հիմնադրամից ֆինանսավորված փորձագետներն համագործակցել են ՀՀ Կենտրոնական բանկի հետ իրավական բարեփոխումների շուրջ: Ծրագիրը նաև համակարգվել և աջակցություն է ստացել Սվոփերի և դերիվատիվների միջազգային ասոցիացիայի կողմից (ISDA):
ՎԶԵԲ-ի երևանյան ներկայացուցչության ղեկավար Մարկ Դեյվիսը ողջունել է իշխանությունների` տվյալ համատեղ ծրագրի իրագործման վճռականությունը։
«Մենք ողջունում ենք իշխանությունների վճռականությունը՝  իրականացնելու համատեղ մշակված այս ծրագիրը: Մեր նպատակները համընկնում են. բարելավել տեղական կապիտալի շուկայի գործունեությունը, բարձրացնել իրացվելիությունը և օպտիմալացնել կարգավորման գործընթացները՝ խթանելու թողարկման, առևտրային և հեջավորման գործունեությունը»,– ասել է նա։
ՎԶԵԲ-ի՝ Տեղական արժույթի և կապիտալի շուկայի զարգացման թիմը ներկայացնող՝ ծրագրի պատասխանատու Յացեկ Կուբասը հավելել է. «Հետևելով անցած տարի իշխանությունների կողմից իրականացված հաջող բարեփոխումներին, ՎԶԵԲ-ը ցանկանում է շարունակել զարգացնել Հայաստանի կապիտալի շուկան՝ համագործակցելով Կենտրոնական բանկի և այլ շահագրգիռ կողմերի հետ՝ շուկայի մասնակիցների շրջանում կարողությունների զարգացումն ուժեղացնելու նպատակով, հեջավորման այնպիսի գործիքի օգնությամբ, ինչպիսինն է արտարժույթի և տոկոսադրույքների ռիսկերի կառավարումը:
2010թ. մայիսին ՎԶԵԲ-ը մեկնարկել է իր՝ Տեղական արժույթի և կապիտալի շուկայի նախաձեռնությունը՝ օժանդակելու ՎԶԵԲ-ի տարածաշրջանի որոշ մասերում արտասահմանյան կապիտալից և արտարժութային վարկերից չափազանց կախվածության (որը համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում խոցելիության հիմնական պատճառ եր հանդիսանում) նվազեցմանը:
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում հանդիսանում է առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրող՝  ընդհանուր ներդրումները կազմել են ավելի քան 1.13 մլրդ եվրո 157 նախագծերում երկրի ֆինանսական, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի և կորպորատիվ ոլորտներում: Նախագծերի 88 տոկոսը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին: -0-