Բանկերը կպատժվեն կեղծ փողեր ընդունելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Դաշնային խորհուրդը հավանության է արժանացրել այն բանկերի տույժերի խստացումը, որոնց բանկոմատները չեն համապատասխանում Կենտրոնական բանկի` թղթադրամների իսկությունը ստուգելու պահանջներին, ասել Դաշնային խորհրդի բյուջետային կոմիտեի ղեկավար Սերգեյ Ռյաբուխինը:
Vestifinance.ru-ի հաղորդմամբ, ավելի վաղ Ռուսաստանի բանկը հաղորդել էր, որ վերջին շրջանում աճել են բանկոմատների կողմից կեղծ թղթադրամների ընդունման դեպքերը: Վերահսկիչ մարմինը դա կապում է նրա հետ, որ որոշ բանկեր օգտագործում են թղթադրամները ստուգող էժան սարքեր, որոնք ստուգում են մեկ կամ երկու պաշտպանիչ հատկանիշներ, ոչ թե չորս, ինչպես պահանջում է Կենտրոնական բանկը:
Ռյաբուխինը հայտարարել է, որ այդ դեպքում Կենտրոնական բանկը պետք է դաժանություն ցուցաբերի, իսկ Դաշնային խորհուրդը կաջակցի կարգավորողին, եթե անհրաժեշտ լինի` կխստացվի իրավանորմատիվային դաշտը: Սենատորը նաև նշել է, որ արձագանքը կարող է կարգազանց բանկերի արտոնագրի համար լուրջ և արդյունավետ միջոց դառնալ «միանգամից բոլորին տեղը կդնի», եթե այլ միջոցները չօգնեն:
Ռյաբուխինի խոսքով, սենատորները կվերահսկեն այս հարցը: «Եթե դեպքը մեկանգամյա չէ, համակարգը կդադարի գործել, այդ հանցագործությունը պետք է արմատախիլ անել», – ասել է հանձնաժողովի ղեկավարը:
Սենատորը նաև հավելել է, որ կեղծ թղթադրամներ ընդունող և տվող  բանկոմատների թեման Դաշնային խորհրդում քննարկման կդրվի հունիսի 26-ին: -0-