Ինեկոբանկը տեղաբաշխում է 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով արժեկտրոնային պարտատոմսեր
ԵՐԵՎԱՆ, 8 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Ինեկոբանկը հայտարարում է 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով պարտատոմսերի առաջին տրանշի թողարկման մասին, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
Ինչպես նշվում է հաղորդման մեջ,  դոլարային անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի տարեկան եկամտաբերությունը կազմում է 5,25 տոկոս։
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը կիրականացվի հունիսի 11-ին՝ ժամը 10։00-ից մինչև սեպտեմբերի 11-ը՝ ժամը 16։30-ն ընկած ժամանակահատվածում, այն կկատարվի բաց բաժանորդագրության միջոցով:
«Պարտատոմսը ցանկացած պահի հնարավոր է վաճառել երկրորդային շուկայում և, ի տարբերություն ավանդի, որի դեպքում վաղաժամ մարումը ենթադրում է կուտակված տոկոսների վերահաշվարկ, պահպանել ընթացիկ եկամտաբերությունը։ Ներդրողները, մինչև պարտատոմսերի մարումը, հնարավորություն ունեն ընթացիկ շուկայական գներով դրանք վաճառել Մարքեթ մեյքերին։ Մարքեթ մեյքերը ֆինանսական կազմակերպություն է, որը պարտավորվում է ապահովել պարտատոմսի առքն ու վաճառքը պարտատոմսի շրջանառության ամբողջ ընթացքում։ Պետք է ընդգծեմ, որ հաճախորդները կարող են չանհանգստանալ ներդրման ապահովության մասին. հարկման և երաշխավորվածության տեսանկյունից պարտատոմսերը ոչնչով չեն տարբերվում ավանդներից», – նշում է Ինեկոբանկի Ֆինանսական տնօրեն Հայկ Ոսկանյանը։
Նրա խոսքով, առաջին տրանշի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել 50000 հատ պարտատոմսի տեղաբաշխում, յուրաքանչյուրը 100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով։
Պարտատոմսերի շրջանառության ժամկետը 3 տարի է, իսկ արժեկտրոնային եկամտի վճարումն իրականցվելու է կիսամյակային պարբերականությամբ։
«Սա Ինեկոբանկի կողմից կապիտալի շուկա մուտք գործելու առաջին քայլն է։ Հետագայում բանկը կլինի էլ ավելի ակտիվ․ «Ծրագրային ազդագրով» նախատեսվում է ևս 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի և մինչև 2,5 մլրդ ՀՀ դրամի թողարկումներ իրականացնել»,– ասվում է հաղորդման մեջ։
Տեղաբաշխման ավարտից հետո պարտատոմսերը կցուցակվեն «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա»  կորպորատիվ պարտատոմսերի բորսայական հարթակում:
Ծրագրային ազդագրի և Թողարկման վերջնական պայմանների էլեկտրոնային տարբերակները տեղադրված են «Ինեկոբանկ»  ՓԲԸ-ի պաշտոնական ինտերնետային կայքէջում՝ www.inecobank.am, իսկ թղթային տարբերակները ներդրողները կարող են ձեռք բերել՝ այցելելով «Ինեկոբանկ»  ՓԲԸ-ի Գլխամասային գրասենյակ ք.Երևան, Թումանյան 17 հասցեով:
«Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ն, հանդիսանալով Հարավային Կովկասի առաջատար բանկերից մեկը, մատուցում է  կոմերցիոն բանկային, ինչպես նաև թվային բանկային ծառայություններ անհատներին, փոքր և միջին ձեռնարկություններին և խոշոր կազմակերպություններին։ Շուրջ 22 տարի Բանկը մատուցում է բարձրորակ բանկային ծառայություններ Հայաստանում՝ սպասարկելով ավելի քան 400,000 հաճախորդի, որոնցից մոտ 100 000-ին` թվային ուղիներով:
Իր գործունեության ընթացքում բանկը մշակել և մատուցել է ոլորտի առաջատար թվային բանկային լուծումներ՝ նպատակ ունենալով ներդնել ամբողջովին նոր բանկային ծառայություններ։
2009թ.-ին առաջինը Հայաստանում ներդրեց «Ապառիկ տեղում» թվայնացված և ամբողջովին ավտոմատաված ծրագիրը, որն ապրանքի ապառիկ գնման գործընթացը 3-4 օրից կրճատեց մինչև մի քանի րոպեի։
2012թ.-ին իր InecoOnline համակարգի շնորհիվ առաջիններից մեկն էր, որն ապահովեց գործարքների կատարումը 24/7 ռեժիմով:
2014թ.-ին ներդրեց InecoMobile բջջային հավելվածն, որն իր հնարավորությունների և օգտագործման պարզության շնորհիվ այսօր ունի ամենաշատ օգտատերերը հայաստանյան ֆինանսական հավելվածների շարքում։
2017թ.-ին բանկն առաջինն էր, որ ներդրեց ամբողջովին ավտոմատացված վարկավորման գործընթաց իր օնլայն և մոբայլ հավելվածների միջոցով: Արդյունքում վարկերը տրամադրվում են հաճախորդներին 24/7 ռեժիմով: -0-