Հայաստանի ընդհանուր պետական պարտքը 2018 թ.-ի մայիսին կրճատվել է 1,6%–ով կամ 6 754.4 մլն դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի համախառն պետական պարտքը 2018 թ.-ի մայիսի վերջի տվյալներով կազմել է 6 754.4 մլն դոլար` մեկ ամսում կրճատվելով 1,6%-ով կամ 112,9 մլն դոլարով, հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Ըստ ԱՎԾ տվյալների, Հայաստանի արտաքին պետական պարտքը 2018 թ.-ի մայիսի վերջում կազմել է 5 494.2 մլն դոլար` կրճատվելով 39,6 մլն դոլար:
Արտաքին պետական պարտքի կառուցվածքում մոտ 4 897.7 մլն դոլար բաժին է հասնում ՀՀ կառավարության պարտքին (30 մլն դոլարի անկում), իսկ հանրապետության Կենտրոնական բանկի պարտքը կազմում է 596.4 մլն դոլար (9,6 մլն դոլարի անկում):
Հայաստանի ներքին պարտքը 2018 թ.-ի մայիսի վերջին կազմել է 1 260.2 մլն դոլար` նվազելով 73,3 մլն դոլարով: Ընդ որում, մոտ 1 102.6 մլն դոլարը բաժին է հասնում ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական պարտքին, արտարժույթով պետական պարտատոմսերը կազմել են 148.52 մլն դոլար, ներքին երաշխիքները` 9 մլն դոլար:-0-