Հայաստանի բանկային համակարգը մնում է կայուն ՝ չնայած ահռելի սթրեսին. Արարատբանկի ներկայացուցիչներ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 սեպտեմբերի. / ԱՌԿԱ/. Մակրոտնտեսական վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ համաճարակի ազդեցությունը Հայաստանի բանկային համակարգի վրա այնքան էլ ուժեղ չէր, ինչպես սպասվում էր, իսկ համակարգն ինքը կայուն էր, երեկ լրագրողներին ասաց ԱրարատԲանկի Խորհրդի նախագահ Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
«Չնայած հսկայական սթրեսին, պարզվեց, որ Հայաստանի բանկային համակարգը կայուն է, բայց Եվրոպայում սկսվում է կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքը, և հաշվի առնելով, որ հայկական համակարգն ամբողջությամբ ինտեգրված է համաշխարհային միտումներին, շատ բան կախված կլինի հետագա զարգացումներից, բայց ներկայումս իրավիճակը կայուն է», – ասաց Հովհաննիսյանը։
Նա նաև նշեց, որ Կենտրոնական բանկի կողմից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի իջեցումը նույնպես դրական ազդեցություն է ունեցել բանկերի վրա՝ ճգնաժամի պայմաններում թույլ է տվել մեղմել ճնշումը:
Իր հերթին, Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը նշեց, որ Հայաստանի բանկային համակարգը մնում է կայուն:
«Բնակչության մի մասը համակարգի հետ խնդիրներ ունի ֆինանսական ծանրաբեռնվածության պատճառով, ինչի կապակցությամբ նրանք արտահայտում են իրենց վերաբերմունքը, բայց մյուս կողմից` բանկային համակարգին վստահում է բնակչության մեծամասնությունը, ինչի վկայությունն է այն փաստը, որ բնակչության մեծ մասը շարունակում է խնայողություններ պահել բանկերում», – ասաց Սարգսյանը:
Նա նաև նշեց, որ բանկային համակարգի կայունությունն ու լիկվիդայնությունը նաև ոչ ռեզիդենտներին ստիպում է սեփական ֆինանսական ռեսուրսները պահել Հայաստանում:
Ավելի վաղ Հայաստանի բանկերի միությունը հայտնել էր, որ տեղական առևտրային բանկերը 119 միլիարդ դրամի վարկեր են տրամադրել կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների հաղթահարման կառավարության ծրագրերի շրջանակում:
Ըստ վերջին տվյալների, հակաճգնաժամային ծրագրերի վրա կառավարությունը ծախսել է 163,4 միլիարդ դրամ: Ընդհանուր առմամբ, երկրում հաստատվել է 25 ծրագիր կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետևանքներին հակազդելու համար:
Նրանց մի մասը վերաբերում է բիզնեսի տնտեսական աջակցությանը (գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, տրանսպորտ, ՓՄՁ, միկրոբիզնես, ՏՏ և այլ արդյունաբերություններ), մյուսներն ուղղված են բնակչության տարբեր խմբերի սոցիալական աջակցությանը, մեկ այլ ծրագիր զուտ էկոլոգիական է (ափամերձ անտառային գոտիների տնկում՝ ուռենի տնկիների օգտագործմամբ)։ Մի շարք ծրագրեր արդեն ավարտվել են, որոշները դեռ ընթացքի մեջ են, և կառավարությունը քննարկում է հանրապետության քաղաքացիների աջակցության նոր հնարավորությունները և արդեն ընդունում է զարգացման երկարաժամկետ ծրագրեր:-0-