Հայաստանում չաշխատող վարկերի մասնաբաժինը կարող է 6.7% -ից դառնալ 10%
ԵՐԵՎԱՆ, 16 դեկտեմբերի․ /ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկային համակարգում չաշխատող վարկերի մասնաբաժինը կարող է 6.7% -ից դառնալ 10%, երեքշաբթի մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Ըստ նրա` բանկային վարկերի մարման հարցերի վերաբերյալ եզրակացություններ անելը դեռ վաղ է, բայց ընդհանուր առմամբ բանկերը խնդիր են արձանագրել, քանի որ տնտեսական տարին սկսվել է կորոնավիրուսով, որից հետո պատերազմ է տեղի ունեցել: Երկիրը դեռ գտնվում է անորոշության փուլում` կապված բնակչության սպասումների հետ:
«Կարող են խնդիրներ առաջանալ վարկերի մարման հետ կապված, մենք հարցը պահում ենք ուշադրության կենտրոնում և մինչ այժմ գնահատում ենք, որ չաշխատող վարկերը կարող են 6.7% -ից դառնալ 10%», – ասաց Գալստյանը:
Նա շեշտեց, որ կան մտահոգություններ, բայց ֆինանսական կայունության տեսանկյունից էական ռիսկեր չկան, քանի որ կապիտալի մակարդակը բավականին բարձր է և բավարար է բոլոր հնարավոր ռիսկերը կլանելու համար:
Ընդհանուր առմամբ, նա նշեց, որ Հայաստանի բանկային համակարգը բավարար կապիտալացված է, և ռիսկերը դեռ մնում են դրանց կլանման շրջանակներում:
«Ավելին, բանկերն այս տարի ընդհանուր առմամբ տարին կավարտեն փոքր շահույթով, և համակարգը դեռ կայուն է՝ ելնելով կապիտալի համարժեքության մակարդակից, ինչպես իրացվելիությունից, այնպես էլ եկամտաբերությունից: Այդ պատճառով բանկերը որոշակի ժամանակահատվածում կկարողանան կլանել ռիսկերը », – ասաց Գալստյանը:
Ինչ վերաբերում է ավանդների հարցին, Կենտրոնական բանկի ղեկավարն այստեղ նույնպես խնդիրներ չի տեսնում, քանի որ կան նաև ապահովագրական գործիքներ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում կօգտագործվեն, բայց մինչ այժմ այդպիսի անհրաժեշտություն չի առաջացել: –0–