ՀԷՑ–ի 32մլրդ դրամի պարտատոմսերի առաջին թողարկումը տեղաբաշխվել է ժամկետից շուտ․ գլխավոր տնօրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 32 մլրդ դրամի պարտատոմսերի առաջին թողարկումը տեղաբաշխվել է ժամկետից շուտ, ասաց ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեն Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, 2023 թվականի դեկտեմբերի 11-ին «Էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը թողարկել է 320 հազար պարտատոմս՝ ընդհանուր 32 մլրդ դրամի, որոնք տեղաբաշխվել են ժամկետից շուտ։ Միաժամանակ, պարտատոմսերի 36,1%-ը ձեռք է բերվել բանկերի, 52%-ը՝ կենսաթոշակային ֆոնդերի, իսկ մնացած 10,8%-ը՝ մանրածախ ներդրողների կողմից։
«Ընդհանուր առմամբ մեր ընկերությունը ներգրավել է 311 ներդրող, որոնցից միայն 44-ն են բանկեր և ինստիտուցիոնալ ներդրողներ։ Մնացած 297-ը ֆիզիկական և այլ իրավաբանական անձինք են»,- ասաց Հարությունյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
Գլխավոր տնօրենն ընդգծեց, որ սա ՀՀ դրամային պարտատոմսերի ամենամեծ թողարկումն է երկրի ամենավարկանիշային ընկերության կողմից. նախկինում Moody’s Investors Service-ը ՀԷՑ-ին շնորհել էր B2 վարկանիշ։
ՀԷՑ-ի ղեկավարը նաև նշեց, որ այժմ ընկերությունը պատրաստվում է ցուցակվել ֆոնդային բորսայում, և բոլոր ցանկացողները կկարողանան ձեռք բերել ընկերության պարտատոմսերը երկրորդային շուկայում։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն ներառված է «Տաշիր» ընկերությունների խմբում։
2023 թվականի դեկտեմբերին ՀԷՑ-ն առաջին անգամ թողարկել է 320 հազար 32 մլրդ դրամի պարտատոմս։ Տոկոսադրույքը սահմանվել է 11.4%, մարման ժամկետը՝ 3 տարի, արժեկտրոնային վճարումների հաճախականությունը՝ 6 ամիսը մեկ։ Թողարկման տեղաբաշխողը Ամերիաբանկն է:–0–