Հայաստանի ամենաշահութաբեր բանկերի վարկանիշը՝ 2024թ․–ի 9 ամսվա արդյունքով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 հոկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ «ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է Հայաստանի ամենաշահութաբեր բանկերի վարկանիշը ՝ 2024թ․–ի 9 ամսվա արդյունքով։
Հայաստանի բանկային համակարգի զուտ շահույթը 2024 թվականի 9 ամիսներին կազմել է 267,6 մլրդ դրամ՝ 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի 215,0 մլրդ դրամի դիմաց՝ գրանցելով 25%–ի աճ։ Հայաստանում գործող 18 բանկերից բոլորն աշխատել են բացառապես շահույթով։ Միաժամանակ 15 բանկերի շահույթը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 27,7%-ով, իսկ երեք բանկերի շահույթը նվազել է 18%-ով։
«ԱՌԿԱ» գործակալության վարկանիշային աղյուսակի համաձայն՝ շահույթով առաջատարների հնգյակում են Արդշինբանկը, Ամերիաբանկը, Ինեկոբանկը, Ակբա բանկը և IDBank-ը: Առաջատար հնգյակին բաժին է ընկնում բանկային ողջ շահույթի 68%-ը կամ 180 մլրդ դրամը։
Ըստ «ԱՌԿԱ»–ի տվյալների՝ 2024 թվականի 9 ամիսների արդյունքներով երկրի ամենաշահութաբեր բանկը Արդշինբանկն է, որը պահպանել է առաջատարի դիրքերը։ Բանկի զուտ շահույթը կազմել է 82,6 մլրդ դրամ՝ 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում ստացված 57,0 մլրդ դրամ շահույթի դիմաց (աճը՝ 45,1%)։
Երկրորդ տեղում է Ամերիաբանկը՝ 41,6 մլրդ դրամ շահույթով՝ 2023 թվականի առաջին 9 ամիսների ընթացքում ստացված 34,3 մլրդ դրամի դիմաց (աճը՝ 21,2%)։
Երրորդը Ինեկոբանկն է, որի շահույթը 2024 թվականի 9 ամիսների ընթացքում կազմել է 22,8 մլրդ դրամ՝ 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի 19,2 մլրդ դրամի դիմաց (աճը՝ 18,9%)։
Վարկանիշի չորրորդ հորիզոնականը զբաղեցնում է Ակբա բանկը՝ 21,4 մլրդ դրամ շահույթով՝ 20,9 մլրդ դրամի դիմաց (աճը՝ 2,2%)։
Առաջատարների հնգյակը եզրափակում է IDBank-ը։ Բանկի շահույթն այս տարվա 9 ամիսներին կազմել է 12,3 մլրդ դրամ՝ 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի 11,7 մլրդ դրամի դիմաց (աճը՝ 5․2%)։
Բանկերի շահույթի վերաբերյալ վարկանիշը կազմելու աղբյուրը «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկեր» տեղեկագիրն է, որը կազմվել է հայկական բանկերի հաշվետվությունների հիման վրա, որոնք հրապարակվում են Ֆինանասկան հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտներին համապատասխան։
Այս տեղեկագիրը և գործակալության մյուս տեղեկատվական պրոդուկտները ձեռք բերելու համար խնդրում ենք դիմել մարքեթինգի բաժին (էլ. փոստ՝ [email protected]):