2025թ․–ի հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ուղղված է ՀՆԱ–ի 5,6%-անոց աճի ապահովմանը․ ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 հոկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․  2025թ․–ին ՀՀ իշխանությունները  հարկաբյուջետային քաղաքականության իրականացման ժամանակ առաջնորդվելու են ՀՆԱ–ի 5,6%–անոց աճ ապահովելու նպատակով՝ նախորդ տարիների մակարդակի պահպանմամբ, հայտարարեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«2025թ․–ի պետբյուջեում սահմանված մակրոտնտեսական կանխատեսումներն արտացոլում են նախորդ տարիների տնտեսության բարձր աճի վրա ազդեցության գործոնների աստիճանական չեզոքացում և կայուն երկարաժամկետ գործոնների վրա աճի ձևավորում», – ասաց Գալստյանն ԱԺ–ում բյուջետային քննարկումների ժամանակ։
Նրա գնահատմամբ, 2025թ․–ի միջոցառումների նպատակը կդառնան տնտեսական ներուժի պահպանումն ու աճի խթանման համար անհրաժեշտ կառուցվածքային բարեփոխումների արդյունավետ իրականացումը։
«Կառավարության կողմից նախատեսված տնտեսական աճի ապահովումը 2025թ․–ին էականորեն կախված կլինի ներդրումային միջավայրի լավացումից, արտահանման խթանումից, ինչպես նաև ժամանակին և ամբողջ ծավալով ներդրումային ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացումից», – նշեց Գալստյանը։
ԿԲ նախագահը հայտարարեց, որ այս տեսանկյունից չափազանց կարևոր է հետևողականորեն բարձրացնել կապիտալի ծախսերի դերը, մասնավորապես, ենթակառուցվածքների գծով իրականացվող ծրագրերում։
«Ստեղծված աշխարհաքաղաքական և տնտեսական անորոշության պայմաններում ակնհայտ են զգալի ռիսկերը տնտեսական աճը պայմանավորող գործոնների կայունացման համար, տնտեսական հեռանկարի հնարավոր սցենարի տեսակետից։ Այս տեսանկյունից ողջունելի է այն փաստը, որ 2025թ․–ի պետբյուջեի ծրագրում նշված են հիմնական կանխատեսումներից առաջացող ռիսկերն ու անորոշությունները», – ասաց Գալստյանը։
Նա նշեց տնտեսական աճի հետ կապված զգալի ռիսկերի առկայությունն՝ ընդգծելով, որ ռիսկերի արդյունավետ կառավարման տեսակետից կարևոր է ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդի ձևավորման և օգտագործման խիստ սահմանափակումների առկայությունը, որոնք բացառապես ուղղված են մակրոտնտեսական ռիսկերի հետևանքով առաջացած լրացուցիչ ֆինանսական պահանջների բավարարմանը։
2025թ․– պետբյուջեի մասին
ՀՀ կառավարության 2024 թվականի սեպտեմբերի վերջին հաստատված 2025 թվականի պետական ​​բյուջեի նախագծում եկամուտներն ամրագրված են 2 տրլն. 873 մլրդ դրամի սահմանում, ծախսերը՝ 3 տրլն. 482 մլրդ դրամի, պակասուրդը՝ 609 մլրդ դրամի։ Տնտեսական աճը նախատեսված է 5.6%, միջին գնաճը 3.5%, իսկ ՀՆԱ–ի նկատմամբ կառավարության պարտքի հարաբերակցությունը՝ 53,5%։  ($1 – 387.25 դրամ)