Հայաստանում խնդրահարույց վարկերի մասնաբաժինը կրճատվել է՝ մինչև 1,2%․ ԿԶԵՀ զեկույց
ԵՐԵՎԱՆ, 14 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայկական բանկերի վարկային պորտֆելի որակը բարելավվել է խնդրահարույց պարտքի մասնաբաժնի 2,4%-ից 1,2%-ի նվազման հաշվին, ասվում է Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի (ԿԶԵՀ) «Ձմեռ 2024–2025» տարածաշրջանային տնտեսական ակնարկում։
«Բանկային համակարգի առանցքային ֆինանսական ցուցանիշները բարելավվել են։ 2024 թվականի սեպտեմբերի արդյունքում, 2023 թվականի դեկտեմբերի համեմատ, ակտիվների եկամտաբերությունն աճել է 2,7%-ից մինչև 4,5%, սեփական կապիտալը՝ 17,4%-ից մինչև 28,3%։ Ցուցանիշների աճին նպաստել է վարկավորման աճի արդյունքում տոկոսային եկամուտների աճը։ Աճել է նաև վարկերի և ավանդների միջին կշռված տոկոսադրույքների միջև սպրեդը», – նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
«ԱՌԿԱ» գործակալության վարկանիշի համաձայն, Հայաստանի բանկային համակարգի զուտ շահույթը 2024 թվականին կազմել է ավելի քան 363,1 մլրդ դրամ՝ 2023 թվականի համեմատ աճելով 60,9 տոկոսով։
Հայաստանի բանկերի ընդհանուր ակտիվները 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 11,023 մլրդ դրամ (տարեսկզբի համեմատ աճել է 20,1%-ով)։ Բանկերի վարկային ներդրումների ծավալը, պահուստները չհաշված, կազմել է 6,270 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբից աճելով 24,6%-ով։ Ընդհանուր պարտավորությունները 2024 թվականին աճել են 20%-ով և կազմել 9,243 մլրդ դրամ, հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունները կազմել են 6,431 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբի համեմատ աճելով 16,6%-ով։ Հայաստանի բանկերի ընդհանուր կապիտալի ծավալը կազմել է 1779,3 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբից աճելով 20,5%-ով։