Հայաստանում 2025–ի արդյունքում նախատեսվում է ապահովել, որպեսզի մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ–ի ծավալը կազմի  ավելի քան 8500 դոլար․ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 մարտի․/ԱՌԿԱ/․ Նախնական տվյալներով՝ Հայաստանում 2025–ի արդյունքում նախատեսվում է ապահովել, որպեսզի մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ–ի ծավալը կազմի  ավելի քան 8500 դոլար, հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Սա արդեն բավականին մեծ ցուցանիշ է, որը վերջին 7-8 տարիների ընթացքում ավելի քան կրկնակի աճ է գրանցում»,- ասել է Պապոյանը նախօրեին ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նիստի ժամանակ։
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2024 թվականի արդյունքում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն շուկայական գներով կազմել է 3 338 443 դրամ, որը համապատասխանում է 8 501 ԱՄՆ դոլարի կամ 7 857 եվրոյի։
Ընդհանուր առմամբ, հանրապետության ՀՆԱ-ի անվանական ծավալն ընթացիկ գներով 2024 թվականին կազմել է 10,127,165,9 մլն դրամ (5,9%–ի աճ՝ 2023թ․–ի համեմատ)։