ԵՐԵՎԱՆ, 26 մարտի/ԱՌԿԱ/  2024թ․–ի վերջին Կենտրոնական դեպոզիտարիայում  հաշվարված է եղել արժեթղթերի ավելի քան 143 հազար հաշիվ, որոնց անվանական արժեքը կազմել է մոտ 6,6 տրլն դրամ, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցում է 11%–ով։ Նման տվյալներ են ներկայացված Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (AMX) 2024թ․–ի տարեկան հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ բոլոր հաշիվների 33%–ը կազմել են ակտիվ արժեթղթերի հաշիվները, իսկ 6%–ը՝ 2024թ․–ին բացված նոր հաշիվները։
2024թ․–ի դեկտեմբերի 31–ի դրությամբ կենսաթոշակային միջոցների հաշիվների թիվը գերազանցել է 899 հազարը, իսկ կենսաթոշակային հիմնադրամի մաքուր ակտիվներն աճել են 34,4%–ով՝ մինչև 1,1 տրլն դրամ։
Հայաստանում կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարմամբ զբաղվում է երկու ընկերություն՝ «C-QUADRAT Ampega Asset Management Armenia» ՍՊԸ–ն և «AMUNDI-ACBA ASSET MANAGEMENT» ՓԲԸ–ն։
ՀՀ կառավարությունը կրիպտոարժույթի ոլորտի կարգավորման առաջին փորձն է անում
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքին, որն ուղղված է կրիպտոարժույթի շրջանառության, փոխանակման և ծառայությունների մատուցման ոլորտում կանոնակարգման ներդրմանը