Հայաստանի միջազգային պահուստները 2025թ․–ի մարտին կտրուկ ավելացել են՝ մինչև 3,92մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ապրիլի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստները 2025թ․–ի մարտի դրությամբ կազմել են 3922,2 մլն դոլար՝ փետրվարին գրանցված 3371,5 մլն դոլարի համեմատ, նշվում է Կենտրոնական բանկի հաշվետվության մեջ։
Այսպիսով, այս ցուցանիշը ամսվա ընթացքում ավելացել է 16,3%–ով։
Համախառն միջազգային պահուստների հիմնական մասը բաժին է ընկել արտարժույթին՝ 3920,4 մլն դոլար (փետրվարին գրանցված 3365,4 մլն դոլարի համեմատ)։ ԱՄՀ–ում SDR–ը և պահուստային դիրքը կազմել են համապատասխանաբար 1,7 մլն դոլար և 0,2 մլն դոլար։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը, Հայաստանը մարտի 5–ին կապիտալի միջազգային շուկայում հաջողությամբ տեղաբաշխել է 750 մլն դոլար ծավալով եվրապարտատոմսեր, եկամտաբերությունը՝ 7,1% և մարման ժամկետը՝ 10 տարի։ Նոր եվրապարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամտաբերությունը կազմում է 6.75%։ Եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխումից սպասվող զուտ շահույթը կօգտագործվի պետբյուջեի պակասուրդը ֆինանսավորելու համար։