ԱՄՆ տնտեսությունն ու համաշխարհային անորոշությունը․ ԿԲ նախագահը պարզաբանել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն անփոփոխ թողնելու որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 մայիսի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի վերաբերյալ որոշում է կայացրել՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ տնտեսական քաղաքականության շուրջ շարունակվող բարձր անորոշության, համաշխարհային տնտեսության նկատմամբ վստահության անկման, աճի դանդաղման և Հայաստանում պահանջարկի թուլացման ռիսկերի ձևավորման հետ կապված գործոնները։
Մայիսի 6-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողեց անփոփոխ՝ 6.75%։
Ինչպես երեքշաբթի մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ԿԲ ղեկավար Մարտին Գալստյանը, այս գործոններն ընկած են B սցենարի հիմքում՝ երկու սցենարներից մեկում, որոնց վրա հիմնվում է Կենտրոնական բանկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը որոշելիս։
Գալստյանի խոսքով՝ A սցենարը հիմնված է անորոշությունների վրա, այդ թվում՝ աշխարհաքաղաքականության և Հայաստանում հարկաբյուջետային քաղաքականության զարգացման հետ կապված գործոնների։
«Այս անորոշությունները, այդ թվում՝ Հայաստանի երկրի ռիսկի հավելավճարի և դրա մակրոտնտեսական հետևանքների շուրջ անորոշությունները, պահանջում են շուկայական սպասումներից ավելի բարձր տոկոսադրույքներ՝ գների կայունությունն ապահովելու համար», – ասաց նա՝ հավելելով, որ ԿԲ–ն տեսնում է այս սցենարից բխող զգալի մակրոտնտեսական հետևանքների կառավարման անհրաժեշտություն։