Հայաստանում առաջին քայլն են արել կրիպտոակտիվների ոլորտի կարգավորման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 մայիսի․/ԱՌԿԱ/․ ԱԺ–ն նախօրեին երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է «Կրիպտոակիվների մասին» նոր օրենքի նախագիծը և փոփոխությունները մի շարք հարակից օրենքներում։
Ինչպես նիստի ժամանակ նշել է ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Արմեն Նուրբեկյանը, օրենքը հիմնարար է և, ըստ էության, կոնկրետություն կմտցնի ինչպես ներդրողների, այնպես էլ սպառողների համար։
«Կրիպտոակտիվների ոլորտը ներկայացնում է հսկայական հնարավորություն, բայց կան բազմաթիվ հարակից ռիսկեր, և մեր նպատակն է հավասարակշռել այս բոլոր ռիսկերը՝ հնարավորություններից օգտվելու համար՝ առանց մեր ներդրողներին և սպառողներին զգալի ռիսկերի ենթարկելու։ Կարևոր է նաև, որ մասնավոր հատվածի և ներդրողների առումով ստեղծվում է շատ կոնկրետ իրավական դաշտ, այսինքն՝ եթե ինչ-որ մեկը ցանկանա այստեղ տնտեսական գործունեություն ծավալել, ամեն ինչ հստակ կներկայացվի», – նշել է Նուրբեկյանը։
Խոսելով առաջին և երկրորդ ընթերցումների միջև կատարված հիմնական փոփոխության մասին՝ նա նշել է, որ այն վերաբերում է նրան, որ բանկերը չեն կարողանա իրենց լիցենզիաներով ուղղակիորեն ծառայություններ մատուցել կրիպտոակտիվների միջոցով, և եթե հոլդինգային խումբը ցանկանա նման ծառայություններ մատուցել, ապա պետք է բացի նոր ընկերություն և ստանա նոր լիցենզիա։
Կարգավորվող ծառայությունների հիմնական տեսակների թվում Նուրբեկյանը նշել է առևտրային հարթակի գործարկումը, կրիպոակտիվների պահպանումը, ակտիվներին կցված տոկենների (սթեյբլքոյններ) առաջարկը, սեփական հաշվին կրիպտոակտիվների առուվաճառքը (փոխանակում),. հաճախորդի հաշվին կրիպտոակտիվների առուվաճառքը, կրիպտոակտիվներով գործարքներ իրականացնելու հանձնարարությունների ստացումը և փոխանցումը, կրիպտոակտիվների տեղաբաշխումը, կրիպտոակտիվների պորտֆելի կառավարումը, կրիպտոակտիվների հետ կապված խորհրդատվությունը, կրիպտոակտիվների փոխանցումը։
ՀՀ կառավարությունը փետրվարի 27–ի նիստում հավանություն է տվել «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքին, որն ուղղված է կրիպտոարժույթի շրջանառության, փոխանակման և ծառայությունների մատուցման ոլորտում կանոնակարգման ներդրմանը։ Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի խոսքով, նախագծի ընդունման արդյունքում կստեղծվի կանխատեսելի միջավայր՝ ոլորտում գործող ձեռնարկատերերի համար հստակ սահմանված իրավունքներով և պարտականություններով՝ օգտագործողների համար անվտանգության բավարար մեխանիզմներով և թափանցիկության ապահովման մեխանիզմներով։
Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ օրենքը սահմանում է ընկերությունների կապիտալի նվազագույն շեմերը և շուկա մուտք գործելու պայմանները, հաճախորդների միջոցների պաշտպանության և կրիպտոակտիվների շուկայում չարաշահումների կանխարգելման վերաբերյալ հաշվետվությունների ապահովման պահանջները, կրիպտոակտիվներով ծառայությունների առանձին գրանցամատյանների պահպանումը՝ ինչպես յուրաքանչյուր հաճախորդի, այնպես էլ նրանց սեփական միջոցների համար, ինչպես նաև Կենտրոնական բանկին և հաճախորդներին հաշվետվությունների ներկայացումը։
Կենտրոնական բանկի համաձայն՝ օրենքը սահմանում է ընկերությունների կապիտալի նվազագույն շեմերը և շուկա մուտք գործելու պայմանները, հաճախորդների միջոցների պաշտպանության և կրիպտոակտիվների շուկայում չարաշահումների կանխարգելման վերաբերյալ հաշվետվությունների ապահովման պահանջները, կրիպտոակտիվներով ծառայությունների առանձին գրանցամատյաններ՝ ինչպես յուրաքանչյուր հաճախորդի, այնպես էլ սեփական միջոցների համար։