ԿԲ–ն կմշակի ենթաօրենսդրական ակտեր «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքի ընդունումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 12 հունիսի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ ԿԲ–ն կսկսի մշակել ենթաօրենսդրական ակտեր «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքի ընդունումից հետո, ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին։
«Օրենքը բուֆերային ժամկետ ունի՝ տարի ու կես։ Մենք այդ տարի ու կեսը օգտագործելու ենք, որպեսզի մշակենք ենթաօրենսդրական ակտերը, որովհետեւ այժմ, օրենքը ընդունելուց հետո, Կենտրոնական բանկի վրա բավականին մեծ պատասխանատվություն է դրված՝ ենթաօրենսդրական բազա ստեղծելու տեսանկյունից Այդ բազայում կհստակեցվի՝ ինչ կազմակերպություն, ինչ տիպի լիցենզիա, ինչ գումար և այլն, և այլն։ Դրանից հետո արդեն կսկսենք աշխատել»,  – ասաց նա նախօրեին մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Մայիսի 29-ին Հայաստանի խորհրդարանը հաստատեց «Կրիպտոակտիվների մասին» նոր օրենքի նախագիծը և մի շարք հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը։ Փաստաթուղթ նպատակ ունի կարգավորել կրիպտոարժույթի շրջանառության, փոխանակման և ծառայությունների մատուցման ոլորտը։ Այս օրենքը նշանավորում է Հայաստանում կրիպտոակտիվների ոլորտի կարգավորման առաջին քայլը։ Օրենքի ընդունումը կստեղծի կանխատեսելի միջավայր՝ ոլորտում գործող ձեռնարկատերերի համար հստակ սահմանված իրավունքներով և պարտականություններով, օգտատերերի համար բավարար անվտանգության մեխանիզմներով և թափանցիկությունն ապահովելու մեխանիզմներով։
Այս ոլորտում ծառայություններ մատուցելու համար անհրաժեշտ կլինի բացել նոր ընկերություն և ստանալ նոր լիցենզիա։
Կարգավորվող ծառայությունների հիմնական տեսակներն են առևտրային հարթակի գործարկումը, կրիպտոակտիվների պահպանումը, ակտիվին կցված տոկենների (stablecoin) առաջարկy, կրիպտոակտիվների գնումը և վաճառքը (փոխանակում) ձեր հաշվին, կրիպտոակտիվների գնումը և վաճառքը հաճախորդի հաշվին, կրիպտոակտիվներով գործարքներ կատարելու պատվերների ստացումը և փոխանցումը, կրիպտոակտիվների տեղաբաշխումը, կրիպտոակտիվների պորտֆելի կառավարումը, կրիպտոակտիվների հետ կապված խորհրդատվությունը, կրիպտոակտիվների փոխանցումը։