AMX-ում անցկացվել է 19.4 մլրդ դրամ ծավալով պետական ​​պարտատոմսերի տեղաբաշխման աճուրդ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 հոկտեմբեր․/ԱՌԿԱ/.      Հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանի ֆոնդային բորսան (AMX) անցկացրել է ընդհանուր 19.4 միլիարդ դրամ ծավալով պետական ​​պարտատոմսերի տեղաբաշխման աճուրդ, հաղորդում է բորսայի մամուլի ծառայությունը։
Աճուրդին տեղաբաշխվող  AMGB3029A548 տարբերակիչ ծածկագրով և 30 տարի մարման ժամկետով պետական պարտատոմսերի  ծավալը կազմել է 20 մլրդ դրամ, տեղաբաշխված ծավալը՝  ավելի քան 19,4մլրդ դրամ, իսկ պահանջարկը՝ ավելի քան 26,98 մլրդ դրամ։
Աճուրդի միջին կշռված գնի  եկամտաբերությունը կազմել է 9.9784 %, իսկ արժեկտրոնի տարեկան եկամտաբերությունը 9.20 % է:
Պետական պարտատոմսերը հասանելի են ինչպես Հայաստանի ֆոնդային բորսայի առևտրային հարթակում, այնպես էլ՝ gp.minfin.am առցանց հարթակի միջոցով։
Պարտատոմսերի աճուրդների մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
AMX-ը Հայաստանում գործող միակ ֆոնդային բորսան է, որը հանդիսանում է նաև Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի միակ բաժնետերը: AMX խմբի առաքելությունն է նպաստել Հայաստանում բարենպաստ ներդրումային միջավայրի ձևավորմանը՝ առաջարկելով արդյունավետ լուծումներ ու ծառայություններ, այդ թվում՝ արժեթղթերի առևտրի, քլիրինգի, վերջնահաշվարկի և կենսաթոշակային համակարգի կառավարման ոլորտում: