Սեպտեմբերի վերջին Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի ծավալը գրեթե հասել է 7.5 տրիլիոն դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 նոյեմբեր․/ԱՌԿԱ/.        Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ 2025 թ.-ի սեպտեմբերի վերջին Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի ծավալը կազմել է 7,497,746 մլն դրամ՝ օգոստոսի վերջի 7,362,263 մլն դրամի համեմատ։
Ընդ որում, սեպտեմբերի վերջին ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերի ծավալը կազմել է 7.19 տրիլիոն դրամ՝ օգոստոսի վերջի 7.04 տրիլիոն դրամի համեմատ։ Ռեզիդենտներին տրամադրված դրամային վարկերի ծավալը կազմել է 4.86 տրիլիոն դրամ (նախորդ ամսվա 4.77 տրիլիոն դրամ), իսկ արտարժույթով վարկերի ծավալը՝ 2.32 տրիլիոն դրամ (2.27 տրիլիոն դրամ)։
Առևտրային բանկերի կողմից ոչ ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերի ծավալը սեպտեմբերի վերջին կազմել է 244.4 մլրդ դրամ՝ օգոստոսի 231.5 մլրդ դրամի համեմատ։ Ոչ ռեզիդենտներին տրամադրված դրամային վարկերի ծավալը կազմել է 62.3 մլրդ դրամ (նախորդ ամսում 57.6 մլրդ դրամ), իսկ արտարժույթով վարկերի ծավալը՝ 182 մլրդ դրամ (174 մլրդ դրամ)։
Վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրված վարկերի ծավալը իններորդ ամսվա վերջում կազմել է 403.4 մլրդ դրամ՝ ութերորդ ամսվա վերջի 396.7 մլրդ դրամի համեմատ։ Ոչ ռեզիդենտները ստացել են 45.4 մլրդ դրամ վարկ՝ նախորդ ամսվա 43 մլրդ դրամի համեմատ, իսկ ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերը կազմել են 358 մլրդ դրամ՝ 353.7 մլրդ դրամի համեմատ։
Սեպտեմբերին առևտրային բանկերի վարկերի տոկոսադրույքը կազմել է 13.69% (օգոստոսին՝ 14.18%)։ Կենտրոնական բանկի ռեպո տոկոսադրույքը կազմել է 6.75% (ամսվա համար անփոփոխ)։