Ֆինանսների նախարարությունը պատրաստում է հարկային քաղաաքականության մեջ փոփոխությունների հայեցակարգ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 նոյեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունն աշխատանքներ է տանում հարկային քաղաքականության մեջ փոփոխությունների հայեցակարգի նախապատրաստման ուղղությամբ։ Ինչպես նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, այս հարցի հայեցակարգային քննարկումներն ընթանում են տնտեսվարող սուբյեկտների արդար քննադատության ֆոնին, որոնք վերաբերում են հարկային օրենսդրության հաճախակի փոփոխությանը։
«Հարկային օրենսգրքի փոփոխության պրոցեսը կապելու ենք բյուջետային պրոցեսի հետ և իրականացնելու ենք դա ցիկլով, երբ բոլոր հարկային փոփոխությունները Ազգային ժողովին և հանրության քննարկմանն ենք ներկայացնելու մի փաթեթով, մի անգամ տարվա մեջ։ Մենք կորոշենք վերլուծական քննարկումն ու գործողությունները, որոնք պետք է իրականացնի կառավարությունը, որպեսզի առաջարկի ցանկացած փոփոխություն։ Եվ ես կարծում եմ, որ հարկային քաղաքականության վերաբերյալ ամենամեծ քննադատությունը, որը այս կետով էր, կկարողանանք այս գործողությամբ հասցեագրել», – ասաց նա ՀԲ–ի «Երկրի տնտեսական նորությունները» զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ։
Հովհաննիսյանը նշեց, որ իշխանությունները մեծ տեղ չունեն փոքրացնելու հարկեր–ՀՆԱ հարաբերակցությունը՝ հաշվի առնելով այն, թե ինչքան կարևոր ենթակառուցվածքային և սոցիալական ծախսերի են այժմ բախվում։
«Միևնույն ժամանակ մեծ ավելացումների ամբիցիա էլ չունենք, որովհետև հասկանում ենք, որ Հայաստանում հարկերի բարձրացումը այս փուլում, համենայն դեպս, չի կարող բերել արդյունավետության բարձրացման։ Մենք պետք է ավելի շատ փող թողնենք մեր տնտեսվարողների մոտ այդ դինամիզմը պահպանելու և այդ արտադրողականության մեջ ներդրումները խթանելու ուղղությամբ, և սրա ուղղությամբ էլ էլի առաջարկներ ներկայացնելու ենք», – ասաց նա։
Այս կապակցությամբ ֆինանսների նախարարը նշեց, որ շուտով կներկայացվի արագացված ամորտիզացիայի նախագիծը, որը թույ կտա ներդրողներին ավելի արագ ամորտիզացնել կապիտալ ներդրումները։
«Սա հավելյալ միջոցներ կթողի տնտեսության մեջ, որպեսզի այն տնտեսվարողները, ովքեր հեռահար նպատակներ ունեն, կարողանան ավելի լավ պայմաններ ունենալ», – պարզաբանեց նա։