Հայաստանում համախառն պահուստները սեպտեմբերին  կայունացել են 4.3 մլրդ դոլարի՝ ներմուծման 3․4 ամսվա ծածկույթին համարժեք մակարդակում․ ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 նոյեմբերի/ԱՌԿԱ/ Հայաստանումհամախառն պահուստները սեպտեմբերին  կայունացել են 4.3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի՝ ներմուծման 3․4 ամսվա ծածկույթին համարժեք մակարդակում, նշվում է ՀԲ–ի «Armenia Monthly Economic Update – November 2025» հաշվետվության մեջ։
ՀՀ ԿԲ-ի տվյալներով՝ Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստները 2025 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ կազմել են $4,277.4 մլն՝ օգոստոսի $4,227.1 մլն-ի համեմատ, ամսական աճը՝ 1,19%։
ՀԲ–ի ուսումնասիրության մեջ նշվում է, որ հոկտեմբերին ՀՀ դրամ/ԱՄՆ դոլար փոխարժեքը միջինը կայուն է պահպանվել՝ նախորդ ամսվա համեմատ։
«Անցյալ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ՝ ՀՀ դրամը հոկտեմբերին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արժևորվեց1.2 տոկոսով (տ/տ)՝ միաժամանակ համապատասխանաբար 5.5 տոկոսով (տ/տ)  և 17.7 տոկոսով (տ/տ)  արժեզրկվելով եվրոյի և ռուբլու նկատմամբ։ Սեպտեմբերին իրական արդյունավետ փոխարժեքը (REER) նվազեց 1 տոկոսով (տ/տ)», – նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, 2025թ․–ի հոկտեմբերին դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 382․7 դրամ, ինչը 1,2%–ով ցածր է 2024թ․–ի սեպտեմբերի նույն ցուցանիշից։