Հայաստանի համախառն պետական պարտքը 2025թ․–ի նոյեմբերին աճել է 0,22%–ով՝ մինչև 14,2 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․Հայաստանի համախառն պետական պարտքը 2025 թվականի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է 14 204,2 մլն դոլար՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ գրանցված 14 173,2 մլն դոլարի դիմաց։ Այս մասին են վկայում հանրապետության Ֆինանսների նախարարության հրապարակած տվյալները:
Այսպիսով, ամսական աճը կազմել է 0,22%:
2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի ցուցանիշի համեմատ (12 842,2 մլն դոլար)՝ ընթացիկ տարվա նոյեմբերին պետական պարտքն աճել է շուրջ 10,6%-ով, իսկ 2024 թվականի նոյեմբերի 30-ի համեմատ (12 569,8 մլն դոլար)՝ աճը կազմել է 13%:
2025 թվականի նոյեմբերի վերջի դրությամբ ընդհանուր պարտքի կառուցվածքում 6 800,0 մլն դոլարը բաժին է ընկնում արտաքին պարտքին (հոկտեմբերի վերջի ցուցանիշը՝ 6 788,1 մլն դոլար), իսկ ներքին պարտքը նոյեմբերի 30-ին կազմել է 7 404,2 մլն դոլար՝ հոկտեմբերի 31-ի 7 385,1 մլն դոլարի դիմաց:
Միևնույն ժամանակ, դրամային արտահայտությամբ, 2025 թվականի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ Հայաստանի համախառն պետական պարտքը կազմել է 5 417,9 մլրդ դրամ՝ նույն տարվա հոկտեմբերի 31-ի 5 424,4 մլրդ դրամի դիմաց:
Հաշվետու ամսվա վերջին արտաքին պարտքը կազմել է 2 593,7 մլրդ դրամ (նախորդ ամսվա վերջին՝ 2 598,0 մլրդ դրամ), իսկ ներքին պարտքը նոյեմբերի 30-ին կազմել է 2 824,2 մլրդ դրամ (հոկտեմբերի վերջին՝ 2 826,4 մլրդ դրամ):