Converse Bank unveils special loan product for purchase of cars from primary market
YEREVAN, September 6. /ARKA/. The Converse Bank has unveiled today a special loan product, it has designed for buyers of cars from the primary market, offering customers more favorable lending terms.
According to a Converse Bank’s press release, as part of the product, it offers loans up to 45 million drams with the repayment period of up to 84 months, the annual nominal interest rate beginning from 11%, and down payment beginning from 10%.
As part of this offer, loan is provided in the shortest possible time. If a customer seeks a loan up to 15 million drams for purchase of a car from the primary market, no vehicle insurance is required. The special offer is valid until December 28, the bank said.
Converse Bank CJSC was registered on December 20, 1993. The bank’s shareholders now are the Advanced Global Investments LLC (Argentina) with a share of 80.94%, the Armenian Apostolic Church ( 5%) and the HayPost Trust Management B.V. Company (14.06%). ($ 1 – 484.52 drams). –0–