Unibank announced new issuance of bonds with an annual yield of up to 10 %
YEREVAN, October 29. /ARKA/. Having successfully placed the whole volume of bonds of all the five issues, Unibank announced a new issuance of AMD and USD nominal coupon bonds, the bank’s press office reported on Monday.
Terms and conditions are as follows: annual AMD coupon interest rate is 10 % with a repayment period of 24 months. The nominal bond value is AMD 10 000, the total volume of issuance is AMD 500 million and annual USD coupon interest rate is 5.5 % with a repayment period of 36 months.
The nominal bond value is USD 100, the total volume of issuance is USD 5 million.
The payment of coupon rate is made on quarterly basis.
The bonds may be obtained by applying at one of the 46 branches of the bank or at the Head office. Detailed terms and conditions of the offer, Prospectus and the addition to the Prospectus are published at the “Investors and Shareholders” section ofwww.unibank.am.
“Bonds are one of the most favorite ways of keeping and multiplying our clients’ savings. Bonds have a high profitability, which is constantly paid with three months frequency. The successful issuance of the previous issues proves clients’ trust for the bank. We offer a high profitability of investment, a safe and realizable option. The USD bonds of the bank are on the Abond list of NASDAQ OMX ARMENIA,” says Mesrop Hakobyan, CEO of Unibank.
According to the RA Law on “Guaranteeing Compensation of Bank Deposits”, funds attracted by the bonds are considered to be Guaranteed Bank Deposits and are guaranteed by the “Deposit Guarantee Fund of Armenia”.
Unibank was established in 2001. In 2002, it introduced Unistream system. Its principal shareholder is UNIHOLDING GG LIMITED. In 2015, the bank was reorganized into an open joint stock company. ($1 – AMD 485.8). M.V.—0—-