Armenian central bank chairman quits office but to continue working at financial and banking system
YEREVAN, June 11. /ARKA/. Arthur Javadyan, the present chairman of the Central Bank of Armenia, is leaving his post, but will remain in the financial and banking system of the country, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a government meeting on Thursday.
On June 15, Javadyan’s term in office as the head of the Central Bank expires; at this post he will be replaced by Martin Galstyan, a member of the central bank’s board, who was elected the new chairman of the Central Bank on April 17.
The prime minister thanked Javadyan for his work in office, outlining his contribution to the establishment of the country’s banking system.
“The years of your leadership were quite turbulent for the central bank, which proved to be an active organization, ensuring the stability of the financial system and prices in Armenia. You will continue to remain in our common business, and about that we will make a decision very soon,” the premier said, adding that as chairman of the central bank, Javadyan is present at the government meeting for the last time.
Pashinyan also introduced to the government members the newly appointed Police Chief Vahe Ghazaryan, Director of the National Security Service Argishti Karamyan and Chairman of the State Revenue Committee Edward Hovhannisyan. – 0–