Become a shareholder: Acba bank issues 7.5 billion drams worth shares
YEREVAN, September 13. /ARKA/. Reliable, caring, innovative, a dedicated team and inspiration. Acba bank offers a new opportunity for the future – “Become a Shareholder”. The bank has issued the first 500,000 shares, worth about 7.5 billion drams, the press service of the bank reported.
The attracted funds will be used for the development of the Armenian economy. They will focus on modern agriculture, creation of new infrastructure, the correct and efficient use of water resources and a number of other areas that will contribute to the balanced development of communities and the protection of the environment.
All this gives everyone the opportunity to change the country, making it more developed and progressive.
Acba bank is open to everyone who wants to take part in big changes. Shares can also be purchased through the acba digital app.
“We need to succeed in Armenia, to make our example contagious. By our example, we want to show others that no one will work instead of us. Why become a shareholder of Acba, what advantages will it give? The investor indirectly participates in the bank’s social projects in various areas of the country’s development. We have significant experience of working in the country, and we are such a well-established and successful project that it is worth joining us and contributing not only to the development of the bank, but also to the development of society and the economy, ”said CEO of Acba bank Hakob Andreasyan.
More information is available at the information platform invest.acba.am.