ԱՄՆ-ի ֆոնդային բորսաները փակվել են՝ գրանցելով աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հինգշաբթի՝ նոյեմբերի 5-ին, ամերիկյան ֆոնդային ցուցանիշները 1,92-2,42 տոկոսի սահմաններում աճ են գրանցել՝ գործարար ակտիվության աճի և գործազրկցության մակարդակի նվազման ֆոնի ներքո, ինչն ավելացրել է ներդրողների լավատեսությունն ազգային տնտեսության վերականգնման կապակցությամբ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ հղում անելով Ռոյթեր գործակալությանը:
Առուվաճառքի ավարտին Dow Jones-ի ցուցանիշն ավելացել է 2,08 տոկոսով՝ հասնելով 10005,96 կետին:
S&P 500-ը (Standard and Poor 500 Index) ավելացել է 1,92 տոկոսով՝ հասնելով 1066,63 կետին:
NASDAQ-ի ցուցանիշն առուվաճառքի արդյունքում ավելացել է է 2,42 տոկոսով՝ հասնելով 2105,32 կետին։
DJIA (Dow Jones Industrial Average, Դոու Ջոնսի արդյունաբերական ցուցանիշը) 30 ամենախոշոր արդյունաբերական կորպորացիաների բաժնետոմսերի փոխարժեքների տեղաշարժի միջին ցուցանիշն է։
S&P 500 (Standard and Poor 500 Index) շուկայական կապիտալիզացիայի 500 խոշորագույն ընկերությունների բաժնետոմսերի գների ցուցանիշն է։
NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotation, Ֆոնդային դիլերների ազգային ընկերակցության արժենշման ավտոմատացված համակարգ) բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների ցուցանիշն է։ Այն հաշվվում է NASDAQ-ի արտաբորսային համակարգում վաճառվող բոլոր ընկերությունների՝ /ամերիկյան և արտասահմանյան/ շուկայական կապիտալիզացիայով կշռադատված սովորական բաժնետոմսերի արժենշման հիման վրա։ -0-