Հայաստանի բորսան աջակցում է բրոքերական ծառայությունների որակի աճին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. NASDAQ OMX Արմենիան աջակցում է տեղական բրոքերական ընկերություններին՝ նրանց կողմից տրամադրվող ծառայությունների բարձրացման ուղղությամբ, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտարարեց բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը:
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հետ համատեղ բորսան իրականացնում է ծրագիր («Study Tour»)՝ տեղական ներդրումային ընկերությունների, բանկերի և էմիտենտների համար, որը ենթադրում է ճանաչողական այցելություններ օտարերկրյա կապիտալի շուկայի տարբեր ինստիտուտներ (բորսաներ, դեպոզիտարիաներ, շուկայի կարգավորիչներ, ներդրումային բանկեր և բրոքերական ընկերություններ, լիստինգում գտնվող ընկերություններ), ինչպես նաև շուկայի հայ մասնակիցներին հնարավորություն է տալիս շփվել և գործնական կապեր հաստատել օտարերկրյա գործընկերների հետ:
Այսպես, այս ծրագրի շրջանակներում 2008 թ.-ին հայկական ներդրումային ընկերությունների և բանկերի ներկայացուցիչները ճանաչողական այցով եղել են Վիլնյուսում, իսկ 2009 թ.-ին՝ Տալլինում:
Ինչպես կարծում է բորսայի գլխավոր տնօրենը, Հայաստանում ներդրողների համար գրավիչ բազմաթիվ ընկերություններ կան, սակայն ներդրողներին երկիր ներգրավելու և ֆինանսական շուկան զարգացնելու համար անհրաժեշտ է ներդրողներին ապահովել նրանց համար սովորական դարձած որակյալ սպասարկմամբ:
«Նույնիսկ Հայաստանում ունենալով NASDAQ OMX ապրանքանիշը՝ պատշաճ բրոքերական սպասարկման բացակայության դեպքում ներդրողը չի գա տվյալ շուկա», – հայտարարեց Մելիքյանը:
Այդ պատճառով, ինչպես կարծում է նա, ներդրումային ընկերությունները պետք է վերանայեն սպասարկման իրենց չափանիշները, քանի որ արժեթղթերի հայկական շուկայում սպասարկման մակարդակը դեռևս բարելավման կարիք ունի:
Մելիքյանի գնահատականներով՝ այս իրավիճակում միայն «Study Tour» ծրագիրը բավարար չէ:
«Սակայն ամենագլխավորն այն է, որ այդ ընկերություններն ազդակ ունենան ներդրումներ կատարել իրենք իրենց համար, և այդ ժամանակ երկարատև հեռանկարում այդ ամենը կհանգեցնի մեծ եկամուտների և բարձր շահույթի», – ասաց Մելիքյանը:-0-