Հայաստանը բավական գրավիչ երկիր է ներդրողների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Չնայած վարկային շուկայի համեստ ծավալներին և աճի տեմպերին՝ Հայաստանում լուրջ հնարավորություններ կան այդ շուկայի ընդլայնման և զարգացման համար։ Այս մասին «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեց «Գառնի Ինվեստ» ՈՒՎԿ գլխավոր տնօրեն, Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին ղեկավար Բագրատ Եսայանը։
Նրա գնահատականներով, մասնավորապես, միկրովարկավորման ոլորտում շատ արդիական է բավական մասշտաբային ստվերային հատվածի ներգրավումն օրինական դաշտում։
Ասատրյանը նշեց, որ այսօր Հայաստանում ակտիվորեն գործարկվում է գրավատների և մասնավոր անձանց կողմից անշարժ գույքի դիմաց վարկերի տրամադրումը, ինչն օրենքով նախատեսված չէ, և, չնայած հսկայական տոկոսներին (ամսական 5-10 տոկոս), նման վարկավորման հանրաճանաչությունը քաղաքացիների շրջանում չի թուլանում, ինչը պայմանավորված է դրա հասանելիությամբ։
«Սակայն անհրաժեշտ է ձեռնարկել բոլոր միջոցներն այդ, ըստ էության, ստվերային հատվածը վարկավորման օրինական դաշտ տեղափոխելու համար»,- ասաց ընկերության գլխավոր տնօրենը։
ԿԲ տվյալների համաձայն, ընթացիկ տարվա ինն ամսվա ընթացքում Հայաստանի բանկային համակարգի տրամադրած վարկերի ծավալը կազմել է շուրջ 690 մլրդ դրամ՝ 2009 թվականի երրորդ կիսամյակի ընթացքում աճելով 55,1 մլրդ դրամով կամ 8,7 տոկոսով։ -0-