«ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է երրորդ եռամսյակի «Հայաստանի բանկերի հիմնական ցուցանիշները» տեղեկագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. «ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալությունը հրապարակել է 2009 թ.-ի երրորդ եռամսյակի «Հայաստանի բանկերի հիմնական ցուցանիշները» տեղեկագրի հերթական համարը: Ներողություն ենք խնդրում տեղեկագրի տվյալ թողարկման ուշացման համար, որը տեղի է ունեցել գործակալությունից անկախ պատճառներով:
Ամփոփագիրը կազմվում է մամուլում պաշտոնապես հրապարակվող բանկային կազմակերպությունների ֆինանսական հաշվետվությունների, ինչպես նաև բանկերի կողմից տրամադվող լրացուցիչ ինֆորմացիայի հիման վրա:
«Հայաստանի բանկերի հիմնական ցուցանիշները» տեղեկագիրը բանկային ցուցանիշների շուրջ 70 էջանոց աղյուսակային նյութ է և բաղկացած է բանկային համակարգը բնորոշող 9 հիմնական բաժնից՝ 1. Բանկերի ընդհանուր բնութագիրը, 2. Ակտիվներ, 3. Պարտավորություններ, 4. Կապիտալ, 5. Եկամուտ/Վնաս, 6. Դրամական միջոցների տեղաշարժի մասին տեղեկատվություն, 7. Լիկվիդայնության և կապիտալիզացման մակարդակը, 8. Ռիսկերի նորմատիվային ցուցանիշները, 9. . Բանկերի եկամտաբերության և շահութաբերության ցուցանիշները:
«ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալությունը գործում է 1996 թ.-ի մայիսի 1-ից և մասնագիտանում է ֆինանսական, տնտեսական և քաղաքական տեղեկատվության ոլորտում:
1999թ.-ից «ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակում է «Հայաստանի բանկերի հիմնական ցուցանիշները» եռամսյակային տեղեկագիրը, 2005 թ.-ի մարտից՝ «Հայաստանի վարկային կազմակերպությունները» եռամսյակային տեղեկագիրը, 2006 թ.-ի մայիսից՝ «Բանկերի ֆինանսական ցուցանիշները»՝ ըստ ամենամյա անկախ աուդիտորական ստուգումների տվյալների, և 2008 թ.-ի հուլիսից՝ «Ապահովագրական ընկերությունների գործունեության ցուցանիշները» եռամսյակային տեղեկագիրը:-0-