ՀՀ փողի բազան կազմել է շուրջ 464,5 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 դեկտեմբերի./ԱՌԿԱ/. 2009թ. նոյեմբերի արդյունքներով Հայաստանի փողի բազան կրճատվել է 823 միլիոնով կամ 0,2 տոկոսով՝ կազմելով շուրջ 464,5 մլրդ դրամ:
Ինչպես տեղեկացվում է ՀՀ ԿԲ պաշտոնական կայքում, ԿԲ-ից դուրս կանխիկ դրամը կազմել է 296,7 մլրդ դրամ ՝հոկտեմբերի վերջի 291,6 միլիարդի փոխարեն:
Պարտադիր պահուստները դրամով կազմել են 22,6 մլրդ դրամ՝ 2009-ի հոկտեմբերի վերջի 33,1 միլիարդի փոխարեն, պարտադիր պահուստներն արտարժույթով՝ 143,9 մլրդ դրամ՝ հոկտեմբերի վերջի 138,3 միլիարդի փոխարեն: Միաժամանակ այլ հաշիվները նոյեմբերի վերջին կազմել են 1336 մլն դրամ՝ 2009թ. հոկտեմբերի վերջի 2386 միլիոն դրամի փոխարեն:
ԶՄՊ-ն (փոխարկելի արտարժույթով, առանց սեփականաշնորհման միջոցների) 2009թ. նոյեմբերի վերջին կազմել է 561 մլրդ դրամ՝ մեկ ամսում նվազելով 34,5 մլրդ դրամով կամ 5,8 տոկոսով: Միաժամանակ միջազգային պահուստները՝ առանց երկարաժամկետ պարտավորությունների, նոյեմբերի վերջին կազմել են 641,9 մլրդ դրամ:
Զուտ ներքին ակտիվների ծավալը հաշվետու ժամանակամիջոցում կազմել է մինուս 96,4 մլրդ դրամ՝ հոկտեմբերի վերջի մինուս 130,1 միլիարդի փոխարեն: ($1 – 381,59 դրամ)-0-