ՀՀ-ում տնտեսական անկումը տարվա արդյունքներով կկազմի 15 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 29 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում 2009թ.-ի արդյունքներով 15 տոկոսի տնտեսական անկում է սպասվում, ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
«Մեզ մոտ 11 ամսվա ընթացքում անկման տեմպերը կրճատվել են, և այդ ցուցանիշը նվազել է՝ 18 տոկոսից հասնելով 16 տոկոսի: Այս ամենը համապատասխանում է մեր ծրագրված շրջանակներին», – երեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Դավթյանը:
Նրա խոսքերով, տարեվերջին որոշ ցուցանիշների գծով աճ է սպասվում:
«Դա ոչ միայն զարմացնում, այլև ուրախացնում է: Մասնավորապես, աճում են մանրածախ առևտրի ծավալները, ինչը պայմանավորված է «ստվերի» բացահայտմամբ և հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների մեխանիզմի կիրառմամբ», – պարզաբանել է նա:
Միաժամանակ նախարարը տեղեկացրել է, որ պետությունը շուրջ 3,5 միլիարդ դրամ է ներդրել՝ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների և բոնուսների վճարման համակարգի ներդրման համար՝ ընդգծելով, որ հաջորդ տարի այդ միջոցառումները կշարունակվեն:
Բացի այդ, նախարարի խոսքերով, 11 ամսվա արդյունքներով հանրապետությունում գրանցվել է աշխատավարձերի 11 տոկոսի աճ, որից պետհատվածում՝ 16 տոկոսի աճ:-0-