Տնտեսության վերականգնման միտումներ էին նկատվում 2009թ.-ի վերջին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում տնտեսական աճի վերականգնման միտումներ էին նկատվում նախորդ տարվա վերջին ամիսների ընթացքում, ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շաբաթ օրը Ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 14-րդ նիստի ընթացքում:
«18,4 տոկոսանոց տնտեսական անկումից մենք ամիս առ ամիս կամաց-կամաց սկսեցինք վերականգնվել, և տարին ավարտեցինք 14,4 տոկոսանոց անկմամբ, իսկ ՀՆԱ-ն կազմեց 3 տրիլիոն 165 միլիարդ դրամ», – մեջբերեցին Սարգսյանի խոսքերը կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Նշելով, որ արդյունաբերությունն ընդհանուր առմամբ 7,8 տոկոսանոց անկում է գրանցել՝ Սարգսյանը հետաքրքիր համարեց այն, որ լեռնահանքային արդյունաբերությունն ամփոփել է տարին 7,6 տոկոսանոց աճով:
«14,4 տոկոսանոց անկման մեջ 11,2 տոկոսը պայմանավորված է շինարարության ոլորտում տեղի ունեցած աշխատանքների դադարով: Քանի որ ՀՆԱ-ում շինարարության ոլորտի տեսակարար կշիռը կազմում է շուրջ 30 տոկոսը, ապա հասկանալի է դառնում, թե ինչու այդ ոլորտի գծով 25 տոկոսանոց անկումը բացասաբար է ազդել բոլոր մակրոտնտեսական ցուցանիշների վրա», – ասել է նա:
Միաժամանակ վարչապետի խոսքերով, աճ էր նկատվում մետաղագործության ոլորտում, մասնավորապես՝ ալյումինի արդյունաբերության մեջ տարվա արդյունքներով 20 տոկոսանոց աճ է գրանցվել: (1 դոլարը 381,26 դրամ է):-0-