Հայկական մի շարք խոշոր ձեռնարկությունների հասույթի աճի տեմպերը 2009թ. կրճատվել են 4,1%
ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Մի շարք հայկական խոշորագույն ձեռնարկությունների՝ իրացումից ստացված հասույթի աճի տեմպերը 2009 թվականի ընթացքում կրճատվել են 4,1 տոկոսով 2008 թվականի համեմատ և կազմել են 1793,8 մլրդ դրամ։
Այսպիսի տեղեկատվություն է պարունակում Հայաստանի կառավարությանն առընթեր Պետական եկամուտների կոմիտեի պաշտոնական կայքում տեղադրած «Խոշոր հարկ վճարողների մոնիտորինգի ամսական ամփոփ ցուցանիշների 2009 թվականի վերլուծականում»։
Այս ցուցանիշն առավել վառ է արտահայտվել հետևյալ ընկերություններում՝ «Մաքուր երկաթի գործարան», «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Արմենիան Մոլիբդեն Փրոդակշըն», «Գրանդ Տոբակո» Հայ-կանադական ՀՁ, «Արմենիա Միջազգային օդանավակայաններ», «Հայկական երկաթուղի», «Պարես-Արմենիա», «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Միկմետալ», «Երևանի կոնյակի գործարան», «Զանգեզուր Մայնինգ», «Տոյոտա Երևան»։
Միաժամանակ տվյալ ընկերությունների արտադրանքի իրացման շահույթը 2009 թվականի ընթացքում կրճատվել է 128,4 մլրդ դրամով 2008 թվականի համեմատ՝ կազմելով մոտ 166,9 մլրդ դրամ։ -0-