ՀԲ-ն հաստատել է ՀՀ սոցծառայությունների ոլորտին աջակցելու նպատակով տրամադրվող 5 մլն դոլարի վարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Համաշխարհային բանկը հաստատել է Հայաստանին 5 միլիոն դոլարի վարկի տրամադրումը Հայաստանի սոցիալական պաշտպանության վարչարարության ծրագրի (Armenia Social Protection Administration Project -SPAP) լրացուցիչ ֆինանսավորման համար, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրեցին ՀԲ-ի մամուլի ծառայությունից:
Լրացուցիչ ֆինանսավորումը կընդլայնի գործունեությունը SPAP-ի ծրագրի շրջանակներում՝ ինստիտուտների ամրապնդման և սոցապահովման ծրագրերի հասցեագրության բարելավման միջոցով սոցիալական պաշտպանության ոլորտի և զբաղվածության ծառայության հետագա կատարելագործման նպատակով:
Նախագիծն ուղղված է աշխատանք փնտրող մարդկանց, այդ թվում նաև՝ երիտասարդության կարիերայի ընտրության, ինչպես նաև գյուղում բնակվող գործազուրկների, աղքատ և խոցելի ընտանիքների, ներկա և ապագա թոշակառուների, ինչպես նաև սահմանափակ հնարավորություններ ունեցող մարդկանց խնդիրների լուծմանը:
Լրացուցիչ ֆինանսավորումը նպաստում է մի շարք միջոցառումների իրագործմանը, որոնք անհրաժեշտ են սոցծառայությունների տրամադրման համակարգի արդյունավետության հետագա բարելավման և պահպանման համար:
Մասնավորապես, խոսքը սոցծառայության մարզային բաժանմունքների վերականգնման, կառավարման տեղեկատվական համակարգերի և տեղեկատվական հոսքերի ցանցի զարգացման և լայն կիրառման, կենսաթոշակային բարեփոխումների ծրագրերին աջակցելու նպատակով հաշվետվության տրամադրման և վարման, գյուղական համայնքներում զբաղվածության հետ կապված խնդիրների հաղթահարման, սոցապահովման ծրագրերի վարչարարության հասցեագրման, ընդգրկման և մակարդակի բարձրացման, արդյունավետ և համակարգված գործունեության նպատակով սոցծառայությունների ինտեգրման մասին է:
«Սոցիալական բարեփոխումների ծրագրի իրագործումը պահանջում է հզոր վարչական ներուժ կենտրոնական և տեղական մակարդակներում»,- ասել է Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի գծով տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամը:
«Չափազանց սահմանափակ բյուջետային ռեսուրսների դեպքում, որոնք խորանում են գլոբալ տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունից, կառավարությունը պետք է շարունակի ռազմավարության իրագործումը, որն ուղղված է ծրագրի ռեսուրսների օգտագործման արդյունավետության բարձրացման վրա՝ այդկերպ ընդլայնելով հնարավորությունները նպաստների չափերի ավելացման և առավել կարիքավոր անձանց և տնային տնտեսությունների պաշտպանության ապահովման համար», – ասաց նա:
Համաշխարհային բանկի նախագծի մշակմամբ զբաղվող խմբի ղեկավար Լայր Էրսադոն (Lire Ersado) իր հերթին կարծում է, որ այն իրավիճակում, երբ Հայաստանի իշխանությունների առաջնահերթ խնդիրը տնտեսական ճգնաժամի տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմացումն է, նախագծի շրջանակներում ձեռնարկվելիք միջոցառումները հիմք կստեղծեն սոցպաշտպանության հետճգնաժամային արդյունավետ համակարգի համար, որն ապահովում է աղքատների և առավելի խոցելի խմբերի կենսական կարևորություն ունեցող և կայուն պաշտպանությունը:
ՀԲ-ի ճկուն վարկը տրամադրվում է 25 տարի մարման ժամկետով և տասնամյա արտոնյալ ժամանակահատվածով:
1992 թ.-ին Համաշխարհային բանկին և 1993թ.-ին Զարգացման միջազգային ասոցիացիային Հայաստանի միանալու պահից հանրապետության պարտավորությունները կազմում են շուրջ 1.3 միլիարդ դոլար:-0-