ՀՀ ԿԲ վճարային համակարգերով իրականացված վճարումների ծավալը կրճատվել է 27%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 մարտի. /ԱՌԿԱ/. 2009թ.-ի չորրորդ եռամսյակում ՀՀ Կենտրոնական բանկի վճարային համակարգերով իրականացված վճարումների ծավալը կրճատվել է 27 տոկոսով կամ 989 մլրդ դրամով 2009թ.-ի երրորդ եռամսյակի համեմատ՝ կազմելով 2696 մլրդ դրամ:
«ՀՀ ԿԲ բանբերի» համաձայն, 2009թ.-ի չորրորդ եռամսյակում, ՀՀ կենտրոնական բանկի վճարային համակարգերով իրականացված վճարումների քանակը կազմել է 832652՝ ավելանալով 16 տոկոսով կամ 117466-ով: ՀՀ կենտրոնական բանկի վճարային համակարգերով իրականացված փոխանցումների ծավալը 2008թ. չորրորդ եռամսյակի համեմատ նվազել է 9%-ով կամ 254 մլրդ դրամով, քանակը ավելացել է 19 տոկոսով կամ 130376-ով:
Միևնույն ժամանակ, ԿԲ տվյալներով, ՀՀ կենտրոնական բանկի վճարային համակարգերով իրականացված դրամական փոխանցումների միջին օրական ծավալը (առանց բորսայական գործառնությունների) կազմել է մոտ 42 մլրդ դրամ՝ 2009թ. երրորդ եռամսյակի համեմատ նվազելով 15.4 մլրդ դրամով (քանակը ավելացել է 1835-ով): Գործարքների միջին օրական քանակը հասել է 13010-ի՝ ավելանալով 1835 գործարքով:
Ինչպես նշվում է ԿԲ հաղորդագրության մեջ, բորսայական գործառնությունների
իրականացման հետ կապված միջին օրական փոխանցումների ծավալը կազմել է 144 մլրդ դրամ՝ 2009 թ.-ի երրորդ եռամսյակի ցուցանիշների համեմատ ավելանալով 6.5%-ով:
Ընդհանուր առմամբ 2009թ. չորրորդ եռամսյակում ՀՀ տարածքում բանկային համակարգով անկանխիկ վճարումների ծավալը կազմել է 3629 մլրդ դրամ, քանակը՝ 2041189: ($1 – 385,68 դրամ):-0-