Հայաստանի ֆոնդային բորսան գործարկել է overnight վարկային միջոցների հարթակը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» հայկական ֆոնդային բորսան ուրբաթ գործարկել է overnight միօրյա վարկային միջոցների տրամադրման նոր հարթակը։
Ինչպես լրագրողներին հայտնեց ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը, դա հնարավոր դարձավ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի և բորսայի անդամներ հանդիսացող բանկերի համագործակցության շնորհիվ։
«Այսօրվանից հարթակը սկսում է աշխատանքը, իսկ դա նշանակում է, որ փողերի գինը կսահմանվի բորսայում աճուրդի միջոցով»,- նշեց նա։
Մելիքյանը տեղեկացրեց, որ Վարկային ռեսուրսների հարթակում տեղի ունեցող առևտրի մասին տեղեկատվությունը հասանելի է լինելու բորսայի պաշտոնական www.nasdaqomx.am ինտերնետային կայքի «Առևտրի տվյալներ» բաժնից:
Մելիքյանը նշեց, որ նոր ծառայությունը հասանելի է լինելու դեռ միայն ֆոնդային բորսայի անդամ բանկերին: Առևտրային նստաշրջաններն անցկացվելու են ամեն աշխատանքային օր` տեղական ժամանակով 11:00-ից մինչև 15:00-ը։
«Այդ մեխանիզմի գործարկումը, նախևառաջ, հնարավորություն կտա ձևավորել փողերի գինը, թույլ կտա բանկերին օգտվել կարճաժամկետ վարկերից։ Եթե նրանց պետք լինեն ռեսուրսներ, օրինակ, մեկ օրով, նրանք կարող են վարկային ռեսուրսներ ձեռք բերել շուկայում, իսկ հաջորդ առավոտյան վերադարձնել դրանք»,- տեղեկացրեց բորսայի ղեկավարը։
Ըստ նրա, նոր գործիքը մեծ պահանջարկ կունենա։
Միաժամանակ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ֆինանսական վարչության դրամավարկային օպերացիաների բաժնի պետ Արմեն Փոթիկյանը նշեց, որ overnight նոր հարթակի հիմնական նպատակը տոկոսադրույքների կառավարումն է միջբանկային շուկայում։
«Պետք է միջբանկային շուկա ձևավորվի, որտեղ բանկերը կկարողանան միմյանց վարկային ռեսուրսներ տրամադրել։ Այդ մեխանիզմը հնարավորություն կտա ձևավորել մեկօրյա վարկային գործիք, որը բանկերը կկարողանան տրամադրել միմյանց»,- ասաց նա։
Փոթիկյանն ընդգծեց, որ overnight-ի առավելությունն այն է, որ աճուրդը կիրականացվի ֆոնդային բորսայում, իսկ գործարքի իրականացումը, այսինքն միջոցների փոխանցումը մեկ հաշվից մյուսը, կիրականացնի Կենտրոնական բանկը։
«Մինչև նոր գործիքի ներդրումը բանկերը միմյանց վարկեր տրամադրել են, բայց overnight-ի ներդրմամբ շուկան կենտրոնանում է բորսայում, ձևավորվում է էլեկտրոնային հարթակ, որում արագ և օպերատիվ կատարվում են գործարքներ, երևում է վարկային ռեսուրսների պահանջարկը և առաջարկը բանկային համակարգում»,- ասաց ԿԲ ներկայացուցիչը։
Միաժամանակ նա պարզաբանեց, որ վարկերի տրամադրման արտաֆոնդային մեխանիզմը նույնպես կպահպանվի, և բանկերը կկարողանան միմյանց վարկեր տրամադրել ըստ պայմանավորվածության։
NASDAQ OMX-ը աշխարհի ամենախոշոր բորսայական ընկերությունն է: Այն բորսայական ծառայություններ է մատուցում և առաջատար տեխնոլոգիաներ վեց մայրցամաքներում գտնվող երկրներում, և ունենալով իր հարթակներում ցուցակված ավելի քան 3,900 ընկերություններ` առաջինն է նաև ցուցակված ընկերությունների թվով: NASDAQ OMX-ի տեխնոլոգիաները ներդրված են ավելի քան 50 երկրների 60 բորսաներում, քլիրինգային կազմակերպություններում և կենտրոնական դեպոզիտարիաներում:-0-