ԳՀՀ ծրագրի շրջանակներում հայկական բանկերը տրամադրել են 6,9 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. «Բնակարանային ֆինանսավորման կայուն շուկայի զարգացման» գերմանահայկական հիմնադրամի շրջանակներում հայկական բանկերի կողմից ընդհանուր առմամբ 6,9 մլրդ դրամ է տրամադրվել, ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը։
«Բնակարանային ֆինանսավորման կայուն շուկայի զարգացման» գերմանահայկական հիմնադրամի շրջանակներում KfW զարգացման գերմանական բանկի և ՀՀ ԿԲ միջև երկուշաբթի վարկային պայմանագիր է կնքվել՝ 20 մլն եվրո գումարի չափով։
Ընդհանուր վարկային փաթեթում չգործող վարկերի մասը կազմում է 0,8%»,- երկուշաբթի վարկային պայմանագիր կնքելուց հետո ասաց Ջավադյանը։
Ծրագիրը մեկնարկել է 2005թ.-ին, երբ Հայաստանի և Գերմանիայի կառավարությունների միջև համաձայնությունն էր ձեռք բերվել, որի համաձայն՝ տվյալ ծրագրի շրջանակներում 2006-2007թթ.-ին Հայաստանին տրամադրվել էր երկու տրանշ՝ 6-ական մլն եվրոյի չափով, ինչպես նաև 1,5 մլն եվրո ընդհանուր գումարի չափով վարկ՝ կոնսալթինգային ծախսերն իրականացնելու համար։
Ջավադյանը նշեց , որ «Բնակարանային ֆինանսավորման կայուն շուկայի զարգացման» ծրագրի գործընկերներն են ինը հայկական բանկեր և երկու վարկային կազմակերպություններ։ «Վարկերը տրամադրվում են միայն վերաֆինանսավորման տեսքով, բանկերը հաճախորդներին վարկեր են տրամադրում այն դեպքում, եթե վարկերի պայմանները համապատասխանում են ԿԲ ստանդարտներին, այդ վարկերը վերաֆինանսավորվում են»,- ասաց նա։
ԿԲ ղեկավարը պարզաբանել է նաև, որ բանկերի կողմից վարկերի տրամադրման նվազագույն ժամկետը կազմում է 10 տարի, միջոցները տրամադրվում են ազգային փոխարժեքով՝ շուկայական տոկոսադրույքներով, որոնք կազմում են 12-16%։
Ըստ նրա, ներկայում վարկերի մեծ մասը տրամադրվել է Հայաստանի շրջաններում, վարկերի առավելագույն չափսը կազմում է 12 մլն դրամ։ «Մենք բանակցություններ ենք վարում մեր գործընկերների հետ տրամադրված վարկի առավելագույն չափի բարձրացման վերաբերյալ»,- ասաց Ջավադյանը՝ավելացնելով, որ վարկերի ավելի քան 50%-ը Հայաստանի շրջաններում տրամադրելու քաղաքականությունը կշարունակվի։
Ինչպես նշեց KfW-ի փոխնախագահ, Եվրոպայի մասնավոր և ֆինանսական հատվածի զարգացման բաժնի ղեկավար Եվա Վիթը, տվյալ միջոցների տրամադրման նպատակն է հայկական բնակչության անապահով շերտին դրանց հասանելիության ապահովումը։
1995թ.-ից KfW գերմանական բանկն աջակցում է Հայաստանին՝ ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ ֆինանսական համագործակցության շրջանակներում, իսկ նրա ներկայացուցչությունը հանրապետությունում գործում է 1998թ.-ի հոկտեմբերից։ Դրա գործունեության հիմնական ոլորտները Հայաստանում հանդիսանում է էներգետիկան, խմելու ջրի և կոյուղու սեկտորը, ինչպես նաև ֆինանսաբանկային համակարգի զարգացումն ու մասնավոր սեկտորը։
Հայ-գերմանական համագործակցության շրջանակներում 2009-2010թթ.-ին KfW գերմանական զարգացման բանկի կողմից Հայաստանին կտրամադրվի 110 մլն եվրո . ($1 – 394,11 դրամ)։ -0-