Համաշխարհային բանկը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 հունիսի./ԱՌԿԱ/. Համաշխարհային բանկը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնտեսական քաղաքականության տարածաշրջանային դեպարտամենտի տնօրեն Լուկա Բարբոնեն, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Հանդիպմանը ներկա է եղել Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը։
Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում Վարուդակիսի գործունեությունը և նրան երախտագիտություն է հայտնել համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար։
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցները քննարկել են ՀԲ և ՀՀ կառավարության միջև համագործակցությունը ու հետագա ծրագրերը։
Վարչապետը ներկայացրել է հայկական էկոնոմիկայի ներկա իրավիճակը, ճգնաժամի հետևանքով ծագած հիմնական մարտահրավերները։ Նա, մասնավորպես նշել է տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի, բարենպաստ ներդրումային միջավայրի և հավասար մրցակցային պայմաններ ստեղծելու անհրաժեշտությունը։
Կողմերը կարևորել են Հայաստանում պետական կառավարման համակարգի արդիականացումը, մասնավորապես, հարկային և մաքսային ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելը։
Համաշխարհային բանկի պատվիրակությունը ժամանել է Երևան միգրացիայի և դրամական փոխանցումների հարցերին նվիրված համաժողովին մասնակցելու համար։
Մինչև 2011թ.-ի առաջին եռամսյակի ավարտը Համաշխարհային բանկը Հայաստանին 424 մլն դոլար կտրամադրի։ 2009-2012թթ. ընթացքում Հայաստանի հետ գործընկերության ծրագրերի ծավալը 550 մլն դոլար է կազմում։ Տվյալ պահին զանազան ծրագրերի գծով արդեն 270 մլն դոլար է հատկացվել։ -0-