ՀայՌուսԳազարդն իրականացրել է պարտատոմսերի արժեկտրոնների չորրորդ վճարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 հուլիսի./ԱՌԿԱ/. «ՀայՌուսԳազարդ» ՓԲԸ-ն 2010 հուլիսի 7-ին իրականացրել է AMHRGAB22ER0 տարբերակիչ ծածկագրով պարտատոմսերի արժեկտրոնների չորրորդ վճարումը: Որպես հաշվարկային բանկ՝ հանդես է եկել «Արմսվիսբանկ» ՓԲԸ-ն: Այդ մասին տեղեկացվում է բանկի պաշտոնական կայքում։
«ՀայՌուսԳազարդ» ՓԲԸ-ի և «Արմսվիսբանկ» ՓԲԸ-ի միջև պարտատոմսերի թողարկման և տեղադրման ծառայությունների տրամադրման մասին պայմանագիրը ստորագրվել է 2008թ.-ի մայիսի 20-ին։
Պայմանագրի համաձայն, էմիսիայի ծավալը 1 մլրդ դրամ է կազմել՝ 50 հազար դրամ անվանական արժեքով, 3 տարի շրջանառության ժամկետով։ Արժեկտրոնային եկամտաբերությունը որոշվել է տարեկան 9,5 տոկոսի չափով, իսկ արժեկտրոնների վճարումը կիրականացվի 6 ամիս հաճախականությամբ։
«Արմսվիսբանկ» ՓԲԸ-ն գրանցվել է 2004թ.-ի նոյեմբերի 22-ին՝ շվեյցարական 100 տոկոսանոց կապիտալով, իսկ 2005թ.-ի փետրվարի 25-ին բանկային գործունեություն իրականացնելու արտոնագիր է ստացել։
Այսօր Հայաստանում ռուսական գազի մատակարարն է «ՀայՌուսԳազարդ» ՓԲԸ-ն: Ընկերության կանոնադիր կապիտալում «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի մասնաբաժինը կազմում է 80 տոկոս, Հայաստանի կառավարության մասնաբաժինը՝ 20 տոկոս: -0-