Հայաստանում տնտեսական աճը տարեվերջին կկազմի 4,8%. Ֆինանսների նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Տարեվերջի արդյունքներով Հայաստանում տնտեսական աճը կկազմի 4,8%, կանխատեսում է Հայաստանի ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը:
2010թ. հունվար-մայիսին Հայաստանում տնտեսական աճը կազմել է 8,8%:
«Մենք ակնկալում ենք, որ տարվա արդյունքում տնտեսական աճը 4,8% կկազմի: Բնականաբար, Հայաստանի պետական բյուջեում դրված է ընդամենը 1,2 տոկոս աճ, սակայն մենք  կարծում ենք, որ իրական կլինի 4,8 տոկոսը»,- երեքշաբթի հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովների առաջին նիստի ժամանակ ասաց փոխնախարարը:
Լեհական կողմին Հայաստանի տնտեսական դրությունը ներկայացնելով՝ Արամյանը նշեց, որ 2009թ.-ը հանրապետության, ինչպես նաև աշխարհի շատ երկրների համար բավական դժվար է եղել, իսկ գլոբալ ճգնաժամը հայկական տնտեսությանը  բավական լուրջ հարվածներ է հասցրել։ Ինչպես հիշեցրեց փոխնախարարը, արդյունքում 2009թ.-ի առաջին կիսամյակից հետո տնտեսական անկումը հասավ 18,5 տոկոսի։
Սակայն, ըստ Արամյանի, ՀՀ կառավարությունը իրավիճակը շտկելու և տնտեսությունը խթանելու բոլոր միջոցներն ընդունել է, ուսումնասիրվել է հարևան երկրների և աշխարհի շատ պետությունների հակաճգնաժամային փորձը, որի արդյունքում 2009թ.-ի տվյալների համաձայն, տնտեսական անկումը միայն մի փոքր գերազանցեց 14 տոկոսը։ Նախնական տվյալներով, տնտեսական անկման կառուցվածքում 11 տոկոսը բաժին ընկավ շինարարությանը։
Արամյանն ընդգծեց, որ կառավարության ձեռնարկած հակաճգնաժամային միջոցառումները դրական արդյունքներ տվեցին, և ներկայում Հայաստանի տնտեսական աճն արդեն 8,8 տոկոսի է հասել։
Նա հիշեցրեց, որ երկրի կառավարությունն աջակցում է տնտեսության առավել կարևոր ոլորտներին, մասնավորապես՝ որպես բյուջետային օգնություն 44 մլն դոլար է հատկացվել լեռնամետաղագործության ոլորտին։
Արամյանը դրական առաջընթաց է անվանել շինարարական ոլորտի վերականգնումը՝ ձեռնարկությունների և ենթակառույցների շինարարության տեմպի ավելացման հաշվին։ -0-