Հուլիսի վերջին փողի զանգվածը Հայաստանում ավելացել է 2,6 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Փողի զանգվածի ծավալը Հայաստանում հուլիսի վերջին, հունիսի համեմատ, ավելացել է 20,8 մլրդ դրամով կամ 2,6 տոկոսով և հուլիսի վերջին կազմել 807,4 մլրդ դրամ։
Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեցին ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունից, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախնական տվյալներով, կանխիկ գումարի ծավալը բանկային համակարգից դուրս հուլիսի վերջին շուրջ 275,1 մլրդ դրամ է կազմել հունիսի վերջի 265,1 մլրդ դրամի դիմաց, ցպահանջ ավանդները (դրամով) 105,1 մլրդ դրամ են կազմել` հունիսի վերջի 101,4 մլրդ դրամի համեմատ։
Ժամկետային ավանդների ծավալը (դրամով) հաշվետու ժամանակահատվածում 65,1 մլրդ դրամ է կազմել` հունիսի վերջի 63,5 մլրդ դրամի համեմատ։ Ընդ որում արտարժույթով ավանդների ծավալը շուրջ  362 մլրդ դրամ է կազմել`հունիսի վերջի 356,5 մլրդ դրամի համեմատ։
Արտարժույթով ավանդների բաժինը փողի զանգվածի կազմում հուլիսի վերջին, հունիսի համեմատ, կրճատվել է 0,49 տոկոսային կետով մինչև 44,84 տոկոս:
Միաժամանակ փողի բազմարկիչը հուլիսի վերջին 1,85 է կազմել՝ հունիսի համեմատ ավելանալով 0,04 կետով։ -0- (1 դոլարը 362,72 դրամ է):-0-