Հայաստանն ու Զարգացման ասիական բանկը Երևանում ճանապարհների արդիականացման համաձայնագիր կստորագրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանն ու Զարգացման ասիական բանկը մինչև տարեվերջ վարկային համաձայնագիր կստորագրեն Երևանում քաղաքային տրանսպորտի ենթակառուցվածքի արդիականացման ծրագրով, չորեքշաբթի ՀՀ ԱԺ-ում կառավարական ժամի ընթացքում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Նախարարը նշել է, որ Ասիական բանկի հետ քննարկվում է առաջիկա տասը տարվա ընթացքում Երևանում տրանսպորտի զարգացման ծրագիրը:
«Բանակցությունների հաջող ելքի դեպքում տարեվերջին կառավարությունը խորհրդարանի հաստատմանը վարկային ծրագիր կներկայացնի», – ասել է Երիցյանը:
Նրա խոսքերով՝ ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ապահովել Երևանում ճանապարհային ենթակառուցվածքի արդիականացումը, այդ թվում նաև՝ որոշ ճանապարհային հատվածների ընդլայնումը, տրանսպորտի երթևեկության այլընտրանքային ուղղությունների կառուցումը:
Զարգացման ասիական բանկը, Երևանի քաղաքապետարանն ու ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը դեռևս 2009 թ.-ին եռակողմ հուշագիր են ստորագրել, որի համաձայն՝ Երևանում մեկնարկում է քաղաքային տրանսպորտի ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիրը:
Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրում ներառված են հրատապ լուծում պահանջող ճանապարհային երթևեկության կարգավորման գերակա ուղղվածությունները:
Այդ ուղղվածությունների թվում են Արտաշատի և Աշտարակի մայրուղիները կապող ճանապարհների վրա երեք նոր տրանսպորտային հանգույցների կառուցումը, Սայաթ-Նովա փողոցից մետրոյի «Երիտասարդական» կայարան նոր մուտքի կառուցումը, Երևանի մետրոպոլիտենի կայարանների ցանցի հետագա ընդլայնման հնարավորությունների ուսումնասիրումը:
Զարգացման ասիական բանկը ստեղծվել է 1966 թվականին, բանկի անդամներն են 67 երկրներ: Հայաստանը ԶԱԲ-ի անդամ է 2005 թվականի սեպտեմբերի 20-ից՝ միանալով «Զարգացման ասիական բանկի հիմնադրման համաձայնագրինե: Հայաստանի կառավարության և ԶԱԲ-ի միջև ստորագրվել են մի շարք համաձայնագրեր և փոխըմբռնման հուշագիր: Հայաստանում ԶԱԲ-ի կողմից իրականացվող նախագծերի ընդհանուր արժեքը գյուղական ճանապարհների շինարարության և ջրամատակարարման ոլորտում կազմում է 83 մլն դոլար: -0-