Հայաստանը 2010 թվականը կավարտի մինչև 4 տոկոս տնտեսական աճով. պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 4 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը 2010 թվականը կավարտի 3,8-4 տոկոս տնտեսական աճով, ասաց ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը:
Պետբյուջեի համաձայն՝ Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճը 2010 թ.-ին նախատեսված է 1,2 տոկոսի սահմաններում:
«Չնայած նրան, որ Հայաստանի 2011 թ.-ի պետբյուջեի նախագծում տնտեսական աճի ցուցանիշը նախատեսված է 4,6 տոկոսի սահմաններում, ես համոզված եմ, որ հաջորդ տարի աճն ավելի բարձր կլինի», – հինգշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Այվազյանը:
Պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին՝ նա նշեց, որ հիմնական ոլորտները, որոնք ավանդաբար ապահովել են տնտեսական աճը 2001-2008 թթ.-ին, շինարարությունն է, սպառման ոլորտը, գյուղատնտեսությունը և արտադրությունը:
«Մեր առջև այսօր ծառացած է ողջ տնտեսական կառուցվածքի դիվերսիֆիկացման լրջագույն խնդիրը, մասնավորապես՝ 2010 թ.-ին տնտեսական աճը կարող էր ավելի զգալի լինել, եթե գյուղատնտեսության ոլորտում լուրջ անկում չարձանագրվեր, որը պայմանավորված էր նաև եղանակային պայմաններով», – ասաց նա:
ՀՆԱ-ի ցուցանիշի աճի վրա դրական ազդեցություն ունեցող բնագավառների թվում Այվազյանը նշեց ծառայությունների ոլորտը, հանքարդյունաբերական հատվածը:
«Համոզված եմ, որ հանքարդյունաբերական ոլորտում կտրուկ աճ կլինի, քանի որ այսօր համաշխարհային շուկաներում գրանցված մետաղների գների աճը այդ ոլորտում արվող ներդրումների ծավալ կապահովի», – ասաց նա:
Պատգամավորը նաև նշեց, որ կառավարությունը տնտեսության զարգացման առաջնահերթ ոլորտ է համարել ալմաստի վերամշակման բնագավառը, ոսկերչական գործը, բարձր և նորարարական տեխնոլոգիաների ոլորտը, վերամշակող արդյունաբերությունը: