ՀՀ ապահովագրական ընկերությունների ընդհանուր կապիտալը 2010 թ. IV եռամսյակում կրճատվել է 11,16%
ԵՐԵՎԱՆ, 11 մարտի.  /ԱՌԿԱ/. 2010 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունների ընդհանուր կապիտալը կազմել է 11,3 մլրդ դրամ՝ չորրորդ եռամսյակում կրճատվելով 1,4 մլրդ դրամով կամ 11,6 տոկոսով։
«ԱՌԿԱ» գործակալության կատարած վերլուծության համաձայն՝ Հայաստանում գործող ապահովագրական ընկերությունների շրջանում ընդհանուր կապիտալի մեծությամբ առաջատար է «Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ՓԲԸ-ն։ Նախորդ տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ընկերության ընդհանուր կապիտալի ծավալը կազմել է մոտ 1729,2 մլն դրամ՝ չորրորդ եռամսյակի ընթացքում ավելանալով 62,99 տոկոսով կամ 668,3 մլն դրամով։ Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունների ընդհանուր կապիտալում այդ ընկերության մասնաբաժինը կազմում է 15,27 տոկոս։
Ընդհանուր կապիտալի մեծությամբ առաջատարների հնգյակում են նաև Կասկադ Ինշուրանսը՝ 1690,4 մլն դրամով (ապահովագրական ընկերությունների ընդհանուր կապիտալի 14,92 տոկոսը), ԻՆԳՈ Արմենիան՝ 1661,7 մլն դրամ (14,67 տոկոս), Ռասկոն՝ 1540,4 մլն դրամ (13,6 տոկոս) և Գարանտ-Լիմենսը՝ 1472,2 մլն դրամ (շուրջ 13 տոկոս)։
Միաժամանակ կանոնադրական կապիտալի մեծությամբ առաջատարների եռյակում են՝ Կասկադ Ինշուրանսը (1717 մլն դրամ), Ռոսգոսստրախ Արմենիան (1690 մլն դրամ) և Գարանտ-Լիմենսը (1531,8 մլն դրամ)։
2010 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանում գործել են 9 ապահովագրական ընկերություններ 9 մասնաճյուղերով (մեկ ապահովագրական ընկերության հաշվետվությունը հրապարակված չէ)։ ($1 – 367,99 դրամ է) -0-