2011թ. II կիսամյակում Հայաստանում գնաճը կկազմի 5,5- 8,5%
ԵՐԵՎԱՆ, 13 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական առևտրային բանկերը և վարկային կազմակերպությունները կանխատեսում են, որ 66,7% և 54,8% հավանականությամբ ընթացիկ տարվա երկրորդ կիսամյակում Հայաստանում գնաճը կկազմի 5,5- 8,5%, ասվում է «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տրամադրված «2011թ.-ի երկրորդ եռամսյակում դրամավարկային քաղաքականության իրականացման մասին հաշվետվության» մեջ:
Հաշվետվության համաձայն՝ չնայած ՀՀ ֆինանսական համակարգի գնաճային ֆոնի թուլացմանը, առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների կողմից պահպանվել են գնաճի 12-ամսյա բարձր մակարդակի ակնկալիքները:
Սակայն երկրորդ կիսամյակում երկրի գնաճի մակարդակի ցուցանիշի վերաբերյալ  տնային տնտեսությունների կանխատեսումները զգալիորեն նվազել են. եթե առաջին կիսամյակում հարցված տնային տնտեսությունների 69,4 տոկոսը գնաճի բարձր մակարդակ էր ակնկալում, ապա արդեն երկրորդ կիսամյակում՝ տնային տնտեսությունների միայն 43,3%-ը: Միաժամանակ գնաճի ակնկալիքների առումով անորոշությունն ավելացել է: -0-